Přejít na obsah

Povolání sestry je podle průzkumu prestižní, plat tomu neodpovídá

zpět
3.5.2016
lékařky, sestry, dokumentace
zvětšitlékařky, sestry, dokumentaceZdroj: Shutterstock

lékařky, sestry, dokumentace | Zdroj: Shutterstock

 

Všeobecné sestry drží podle únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) třetí příčku v žebříčku prestižních povolání, k nadprůměrným platům jim to však nepomáhá. ČTK to sdělila Česká asociace sester (ČAS). Podle ní je realitou pro sestry průměrný plat, fyzická a psychická náročnost, přesčasy a stres. Sestry z nemocnic proto odcházejí, řada oddělení omezuje provoz nebo se i zavírá.

Přilákat sestry zpět a udržet ty, které v nemocnicích zůstaly, má pomoci rychlý růst platů. Odbory prosazují desetiprocentní navyšování tři roky za sebou, celkem tedy o třetinu. Vládní koalice nyní řeší navýšení odvodů státu pro příští rok, které by dodalo nemocnicím prostředky pro růst výdělků. Vedle státních nemocnic by měly přidat také akciové společnosti spravované kraji, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom chce podepsat s kraji memorandum.

V žebříčku prestižních povolání vedou lékaři před vědci a všeobecnými sestrami, za nimi jsou učitelé na vysokých a základních školách. V průzkumu CVVM odpovídalo 1080 lidí, průzkum dlouhodobě sleduje 26 profesí. Všeobecné sestry dosáhly 73,9 bodu ze sta možných. Mezi lety 1990 a 2013 se popularita sester zvýšila o devět procentních bodů.

„Jsme rádi, že naše povolání vnímá veřejnost velmi pozitivně. Doufáme, že vysoká prestiž se začne projevovat i v našich pracovních podmínkách. Současná situace není ideální a měla by být co nejrychleji řešena,“ řekla prezidentka ČAS Martina Šochmanová.

Při porovnání průměrných výdělků pěti nejuznávanějších profesí vycházejí všeobecné sestry s učiteli základních škol nejhůře. Lékař specialista dostává průměrně 44.102 korun, výzkumník ve fyzikálních oborech 42.242 Kč a vysokoškolský pedagog 36.715 korun. Všeobecná sestra se specializací dostává 28.348 korun a učitel odborných předmětů 23.424 korun.

V českém zdravotnictví pracuje zhruba 90.000 sester, přesné statistiky nejsou. Podle ČAS chybějí stovky sester. „Je potřeba urychleně řešit nedostatek sester a zdravotnických asistentů, a to včetně jejich kompetencí, jinak pravděpodobně brzy dojde k razantnímu omezení zdravotní péče,“ varovala členka prezidia ČAS Jana Fejfarová.


Komentovat článek: Povolání sestry je podle průzkumu prestižní,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Povolání sestry je podle průzkumu prestižní,…

Komentáře

další 3 komentáře
Marketa plat  | 5. 05. 2016 12:00

Ten plat me vzdycky dostane delam na dvanactky prumerne tak 15 az 16 sluzeb mesicne, v nemocnici jsem uz sedmim rokem a nikdy jsem se nevysplhala s platem nad 15000...me by zajimalo odkud maji ze sestry dostavaji skoro 30000,mit takovy prachy tak si piskam... :(

Iveta plat  | 5. 05. 2016 00:47

28 348,- Kč??? Ani náhodou!!! Mám specializaci porodní asistentka, později dětská sestra...

Máša Jánošková  | 4. 05. 2016 20:58

Lidi !!! Nevěřte už seriálům typu Růžovka !! Realita je úplně jinde a kdyby jsme Vám řekly,co v práci zažíváme - neťěřili byste nám skoro nic.Psát to nebudu je to neprofesionální a každá z nás zažila něco neuvěřitelného.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné