Pozůstalí po těhotné, která zemřela v nemocnici, dostanou 4 mil.

soud, právo, spravedlnost

Pozůstalí po ženě, která v roce 2009 zemřela v devátém měsíci těhotenství v náchodské nemocnici, u hradeckého krajského soudu uzavřeli smír s žalovanou nemocnicí. Rodina dostane čtyři miliony korun, původně v žalobě jako náhradu nemajetkové újmy požadovala celkem 40 milionů korun.

Podle dohody o smíru manžel zemřelé a pozůstalá nezletilá získají každý 1,5 milionu korun a rodiče zemřelé dostanou každý 500.000 korun. Peníze mají být vyplaceny do 14 dnů poté, co usnesení nabude právní moci. Zástupce pojišťovny, která vyplacení peněz pozůstalým nabídla, označil nabídnutou sumu za velice vstřícný krok.

„Nešlo o úmrtí v souvislosti s úmyslným jednáním či hrubou nedbalostí, domníváme se, že šlo o náhodu způsobenou vyjimečností případu,“ řekl před soudem zástupce pojišťovny.

Rodina původně nabízenou částku označila za nedostatečnou. Soudce hradeckého soudu Jan Fifka je však na začátku jednání seznámil s výsledky obdobných soudních sporů a uvedl, že pozůstalí po v nemocnici zemřelých pacientech většinou u soudů získají částky v řádech statisíců korun.

V tomto případě však v žalobě manžel zemřelé společně s nezletilou požadoval pro každého 15 milionů korun, dalších pět milionů korun chtěl každý z rodičů zemřelé. „Upřímně řečeno, ta částka 15 milionů korun mi přijde značná a určitě se pohybuje mimo běžné rozhodnutí soudů,“ upozornil před jedním Fifka. Rodina nakonec kývla na nabízené čtyři miliony korun. Fifka poté uzavřený smír označil za oboustranně adekvátní.

Podle advokáta rodiny Petra Kalenského byla pacientka přijata do náchodské nemocnice se zápalem plic v devátém měsíci těhotenství. „Bohužel jí nebyla poskytnuta adekvátní péče, po dlouhém čekání byla přijata na interní oddělení místo na jednotku intenzivní péče a byla jí nasazena antibiotika, nicméně druhý den byla nalezena na zemi mrtvá i s nenarozeným dítětem,“ řekl Kalenský.

Případem úmrtí ženy se v roce 2009 zabývala komise tvořená primáři náchodské nemocnice a lékaři z hradecké fakultní nemocnice, která nenašla pochybení v postupu léčby. Podle tehdejšího vyjádření nemocnice šlo o nepředvídatelné úmrtí, bezprostřední příčinou smrti byla srdeční zástava.

Smírem skončila také toutéž rodinou již dříve podaná žaloba na náhradu škody, kterou projednával hradecký okresní soud. V tomto případě pozůstalí kývli na jednorázové odškodnění ve výši 950.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!