Přejít na obsah

Práce na novém systému třídění pacientů při mimořádných událostech se rozběhnou v Olomouci

zpět
29.7.2016
*sanitka, záchranka, záchranná služba, záchranáři
zvětšit*sanitka, záchranka, záchranná služba, záchranářiZdroj: Shutterstock

*sanitka, záchranka, záchranná služba, záchranáři | Zdroj: Shutterstock

 

Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK) uspěli ve veřejné soutěži Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra České republiky a zahájili řešení projektu Efektivní systém třídění pacientů během poskytování akutní zdravotní péče při mimořádných událostech.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Patnáctičlennou pracovní skupinu tvoří lékaři, zdravotničtí záchranáři i manažeři v oblasti krizového řízení. Jejím cílem bude vytvoření jednotné metodiky efektivního systému třídění zraněných a garantování této metodiky na základě mezinárodního certifikátu.

„V České republice neexistuje jednotný systém třídění nemocných, raněných a zasažených. Někde jsou používány různé třídící systémy, z nichž na některých etapách poskytování zdravotní péče jsou promíseny dva i více systémů. Výzkum a vytvoření certifikované metody třídění na celostátní úrovni umožní sjednotit používané systémy a aplikovat je na prostředí České republiky. Nahradí třídění, které je dle současných požadavků již neadekvátní a neobjektivní“, uvedl Petr Hubáček, ředitel ZZS OK.

„Péče o zraněné by měla být zahájena ihned, tedy ještě předtím, než se začne s detekcí a analýzou činitelů, zónováním a dekontaminací. Při třídění musí být zohledněny faktory jako např. zkušenost personálu, informovanost o typu náhlé poruchy zdraví nebo informace o dostupných zdravotnických prostředcích“, doplnila prorektorka UP Ivana Oborná.

Během projektu bude pracovní skupina úzce spolupracovat s odborníky z Velké Británie, Německa, Rakouska a Izraele. Sdílením zkušenosti ze zahraničí dojde k maximálně efektivní spolupráci v rámci poskytování přednemocniční neodkladné a nemocniční neodkladné péče. Po zavedení standardizované metodiky bude také vzdělávat další odborníky, zavádět metodu v národním měřítku a rozšiřovat do sylabu středoškolského i vysokoškolského kurikula.

Vytvoření celorepublikové certifikované metodiky a algoritmů pro stanovení poskytování zdravotní péče je zcela klíčové pro minimalizaci času pobytu pacienta v místě neštěstí a maximální zefektivnění systému triage a zahájení léčby.


Komentovat článek: Práce na novém systému třídění pacientů při…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Práce na novém systému třídění pacientů při…

Komentáře

1 komentář
Radek Svoboda Víme,  | 6. 08. 2016 11:33

že je potřeba provést revizi stávajícího doporučeného postupu zásahu při mimořádné události s hromadným postižením zdraví. Ale, že by bylo řešením vycházet z akademického prostředí nebo ze zcela odlišných zdravotnických systémů a "sociálně politických" podmínek, mě jako nejšťastnější nepřipadá. Vyjádření prorektorky z mého pohledu je tak vědecké, až je nicneříkající. Snad by se dalo vysvětlit tak, že péče o zraněné začne dříve, než se na místo složky IZS dostanou, než zajistí bezpečnost zasahujících a vytřídí zraněné. To snad je ideální příležitost vzniku telefonicky asistovanému třídění zraněných (TATZ). Proč komise s odborníky s minimem zastoupení Zdravotnických záchranných služeb a odborníky mimo ČR? Odpovědí může být několik. Má to zvuk, dobře se na to shánějí peníze a už jsme si, tak nějak, zvykli, že se v dnešní době vlastně všechno řídí podle evropských předpisů, které mnohdy nerespektují národní zvyklosti. Nebo ve zdravotnických záchranných službách krajů nejsou natolik zdatní odborníci, aby stávající chaos v oblasti řešení takových mimořádných událostí dokázali poznat, vyhodnotit, upravit a doporučit Ministerstvu zdravotnictví pro vydání jako metodiky či jiné formy závazného předpisu. Anebo je jednodušší vytvořit takovouto komisi, než svolat setkání odborníků ze všech našich krajských ZZS. To by také vysvětlovalo, proč to podporuje Ministerstvo vnitra a ne Ministerstvo zdravotnictví. Jakoby MV říkalo: už se sakra nějak domluvte, my to radši zaplatíme a je jedno, jak to uděláte, protože pod MV všechny bezpečnostní sbory fungují podle jednoho předpisu, který platí pro všechny kraje a my, jako garanti IZS, nebudeme dávat vašich 14 různých postupů do katalogu typových činností. A na co taková komise může přijít? Že se bude třídit pomocí STARTu a třídit budou i proškoleni příslušníci složek IZS a zranění se budou označovat stále barvami. Že první lékař a na místě možná jediný, se kterým se zranění potkají, bude na vstupu na ošetřovnu, kde jim také bude přidělená identifikační karta. Že se dříve či později dostanou na urgentní příjem, kde by bylo vhodné, aby byl součástí každé nemocnice a také, aby fungoval v režii ZZS. Možná také přijdou na to, že by bylo vhodné označené funkcionáře v systému barevně odlišit, náležité je začít školit a vybavit jednotným materiálem. Bezpochyby, bavit se o nás bez nás mi připadá poněkud nešťastné. Nu, uvidíme. Asi tomu situace na "záchrankách" i v IZS tak chtěla. Trochu se bojím, že veškerá tato snaha padne s problémem krajského zřízení. Nebo, že by to byl předvoj vzniku GŘ ZZS ČR?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné