Prachatická nemocnice kvůli problémům s vodou omezila provoz

Do pitné vody prachatické nemocnice se dostala voda z kanalizace. Zdravotnické zařízení se provizorně napojilo na vlastní vrt, který používá jako užitkovou vodu. Pacienti a personál dostávají k pití vodu balenou.

Odstranění závady může trvat i několik dní, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Zatím nejsou známy příčiny toho, proč se splašková voda do pitné dostala. Kontaminovaná voda by se podle provozovatele řadu společnosti ČEVAK dále neměla dostat do vodovodní sítě v Prachaticích.

„Omezili jsme provoz na nezbytně nutný tak, abychom jej zvládli,“ uvedl ředitel nemocnice Čarvaš. Pacienti, kteří v nemocnici už byli, v ní také zůstávají. Přibližně 30 až 40 pacientů, kteří by měli být přijati nyní, zamířilo do okolních zdravotnických zařízení. „Odložili jsme také asi zhruba 30 plánovaných operací,“ uvedl Čarvaš.

Podle Lenky Zimmelové z útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK byla kontaminována voda ve studni, která slouží pouze nemocnici. Zaměstnanci firmy nyní vodu vyčerpají a potom studnu dezinfikují. „Její znovuzprovoznění bude trvat zhruba týden,“ uvedla. Dodala, že zásobování pitnou vodou v nemocnici zajišťují dvě přistavené cisterny.

Vodu z vlastního vrtu momentálně používají v nemocnici jen na mytí a splachování. Čarvaš dodal, že kapacita vrtu není malá, ale nemocnice bude přesto hledat řešení, jak se připojit na jiný vodovodní zdroj. Potom by se provoz zařízení mohl vrátit do obvyklého režimu.

Ohodnoťte tento článek!