Pracovníci onkocentra museli odevzdat klíče

ruce, smlouva, dohoda, chodba

V lednu roku 2003 nastoupil na onkologii zlínské Baťovy nemocnice devětačtyřicetiletý fyzik Jindřich Žaludek. Po více než pěti letech zaměstnání s ním byl v roce 2008 za podivných okolností rozvázán pracovní poměr. Bývalý zaměstnanec se s krajskou nemocnicí dodnes soudí.

„Prostě si mě jednou odpoledne zavolal ředitel nemocnice, tehdy jím byl ještě Zdeněk Mikel, a předložil mi výpověď,“ popsal Jindřich Žaludek.

Jelikož však byl zaměstnanec onkologie tou dobou již v odborech, musel hlavní představitel nemocnice podniknout ještě nezbytné formality.

Předání výpovědi tak odložil, ale pouze do rána druhého dne. „Ředitel mi sdělil, že nemám povinnost chodit po dobu výpovědní lhůty do práce. Když jsem řekl, že rád budu, dostal jsem přímý zákaz,“ tvrdí bývalý zaměstnanec.

Navíc byl prý nucen vyklidit své pracoviště, odevzdat veškeré klíče, pláště a pracovní nástroje do půl hodiny.

„Od té doby jsem se na zlínskou onkologii vlastně nepodíval,“ poznamenal.

Důvodem rozvázání zaměstnaneckého poměru mělo být fyzikovo pracovní pochybení.
S tím však Jindřich Žaludek radikálně nesouhlasí a na zlínskou nemocnici podal začátkem roku 2009 žalobu pro neplatnost výpovědi.

„Za tím, co jsme tenkrát udělali, si stojím. Bylo to po konzultaci s primariátem,“ komentoval případ bývalý ředitel nemocnice Zdeněk Mikel.
K dalším okolnostem výpovědi se vyjadřovat nechtěl.

Odvolal se na mluvčí, jindy hovoříval sám Primářem onkologie byl v té době již její současný vedoucí pracovník Milan Kohoutek.

Ten se k personální situaci na svém oddělení vyjádřit odmítl, a vůbec poprvé se tak v komunikaci s Deníkem odvolal na interní předpisy nemocnice.

Jeho vyjádření přes tiskovou mluvčí Karlu Havlíkovou se získat nepodařilo. „Už jsem mimo kancelář. Interní předpisy ale platí už pět let,“ poznamenala mluvčí v kontextu s tím, že se dosud vždy médiím vyjadřoval především Kohoutek.

Nijak zvlášť nechtěl situaci komentovat ani ředitel zdravotnické instituce Petr Pšikal.
„Vzhledem k tomu, že pracovněprávní spor s panem Žaludkem může ještě pokračovat, nerad bych se k této záležitosti podrobněji vyjadřoval,“ uvedl.

Nemocnice podle něj ale v rozvázání poměru nepochybila.
„Jde vždy o hodnocení pracovních výkonů a povinností.

To provádí vedoucí pracovník příslušného oddělení,“ poukázal Pšikal opět na primáře onkologie.
Případ podivného odchodu zaměstnance ze zlínského onkocentra však není ojedinělý.
Před necelými dvěma měsíci našel další fyzik Sergej Kuzmin při příchodu do práce svou kancelář téměř prázdnou.

„Zmizel počítač i šanony. Nadřízení mi řekli, že k počítači byl zavolán odborník, který v něm nalezl jakési kontroverzní informace,“ popsal fyzik. Poté mu prý byla do konce týdne nařízena dovolená a byly mu odebrány veškeré klíče od všech pracovišť oddělení. „Zůstal mi jen klíč od šatny, kde mám osobní věci, ale bez ostatních klíčů jsem se tam stejně nedostal,“ dodal Kuzmin.

Protože i on nařčení svého zaměstnavatele a způsob jeho jednání kategoricky odmítá, obrátil se se stížností na Státní úřad inspekce práce.

Kuzmin: Obávám se, že chystají mé propuštění

„Mám podezření, že šlo o snahu vpravit mi do počítače nějaké kompromitující texty, na základě kterých bych mohl být obviněn z nějaké nepatřičné činnosti. Obávám se, že se připravuje moje propuštění z práce na základě falešných obvinění a čeká mne asi osud mých předchůdců,“ zní úryvek jeho dopisu. Ani tuto událost primář Kohoutek nekomentoval.

Zaměstnanci onkocentra tak odcházejí z Baťovy nemocnice za podivných okolností i přesto, že dostatečné personální zabezpečení je pro jeho existenci klíčové.

„V souladu s požadavky na Komplexní onkologické centrum se nám podařilo získat potřebné fyziky, kteří se hledají velmi těžko,“ uvedla před časem mluvčí Baťovy nemocnice.

Stejně jako pozice fyzika se velice těžko obsazuje například post radiologického asistenta.

Ve zlínské nemocnici jich v současné době mají po třech. Pro porovnání v onkocentru Ústeckého kraje pracuje fyziků pět a asistentů dvanáct.

Ohodnoťte tento článek!