Pracující studenti a důchodci platí vyšší zdravotní pojištění

Studenti, důchodci a ženy na mateřské dovolené budou ze svých výdělků platit vyšší zdravotní pojištění. Všem, za které platí pojistné stát, se totiž novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění ruší odpočet z vyměřovacího základu. Vyšší pojistné tito lidé zaplatí už teď v srpnu…

PRAHA –

Uvedl to vedoucí oddělení pojištěnců a plátců pojistného Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Červinka.

Připomněl, že doposud měli tito lidé možnost uplatnit snížení vyměřovacího základu, ze kterého se počítá pojistné.

Šlo o částku, která se rovná vyměřovacímu základu osob, za něž je plátcem pojistného stát. Ta činí v současnosti 3520 korun.

„Student na brigádě, který si vydělal v červenci 3520 korun, neplatil nic. Při stejném výdělku v srpnu zaplatí 159 korun,“ uvedl jako příklad Červinka.

Rodič pobírající rodičovský příspěvek, který si v červenci vydělal 10 tisíc korun, si v srpnu pohorší o 134 korun, a důchodce v manažerské funkci, který si vydělal v červenci 40 tisíc, zaplatí 107 korun.

Zaměstnanec kvůli ztrátěmožnosti uplatnit odpočetzaplatí na povinných odvodecho 107 až 159 korun více, zaměstnavatel o 317 korun více.

Červinka dodal, že odpočty nebudou prováděny poprvé u mezd a platů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům za měsíc srpen.

Podle Červinky tak studentům a dalším, za něž je plátcem pojistného stát, zůstává oproti ostatním zaměstnancům jediná výhoda – platí jen ze svého příjmu.

Ostatní zaměstnanci musejí odvádět alespoň z minimální mzdy, tedy 906 korun jako zaměstnanci, a 1071 korun na zálohách jako osoby samostatně výdělečně činné.

„Osoby, za které je plátcem stát, nemají v podstatě žádné omezení platit pojistné z každé vydělané koruny, ale nemají možnost uplatnit snížení. Jsou tak všichni zrovnoprávněni,“ dodal Červinka.

Úprava zákona je v souladu s novelou daňových zákonů, která umožnila ženám na mateřské dovolené a důchodcům vydělat si k mateřské a důchodu neomezenou částku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!