Praha a Bratislava zkoordinují postup proti šíření nákazy BSE

Slovensko i Česká republika jsou připraveny zvládnout případný výskyt nákazy způsobující u hovězího dobytka tzv. nemoc šílených krav (BSE). Prohlásili to včera ve Vyšných Hágách ve Vysokých Tatrách ministři zdravotnictví obou zemí Roman Kováč a Bohumil Fišer. Zabývali se mimo jiné…

Vyšné Hágy – i koordinací postupu slovenských a českých úřadů v případě, že laboratorní testy potvrdí podezření z výskytu BSE v ČR. Ministři na společné tiskové konferenci potvrdili, že obě země jsou připraveny zvládnout případný výskyt BSE, zároveň ovšem vyjádřili přesvědčení, že laboratorní testy podezření z výskytu BSE v České republice vyvrátí.

Ministři spolu hovořili též o možnostech využívání slovenských léčebných ústavů a lázní českými pacienty, jak rovněž o harmonizaci legislativy v oblasti zdravotní péče a lékové politiky. Jak po jednání sdělili, pravděpodobně ještě do konce června se sejdou zástupci slovenských léčebných ústavů s představiteli českých zdravotních pojišťoven. Výsledkem by měla být dohoda o možnostech využití slovenských ústavů českými pacienty za úhradu z prostředků českých zdravotních pojišťoven.

Ministři diskutovali také o legislativě ve zdravotnictví a o výsledcích, kterých se českému Ministerstvu zdravotnictví podařilo dosáhnout v oblasti předepisování léků. Kováč vysoce hodnotil úroveň lékové politiky v ČR, zejména pak skutečnost, že se českým zdravotním pojišťovnám podařilo dohodnout s lékaři na předepisování kvalitních, ovšem levnějších léků. Za pozitivní příklad označil slovenský ministr i způsob, jaký zvolilo Česko pro oddlužení zdravotních pojišťoven formou přesunu pohledávek na Konsolidační banku. O stejný model usiluje také jeho resort.

(čtk), Hospodářské noviny, 8.6.2001

Ohodnoťte tento článek!