Praha navrhuje, aby se prostituce stala „řádným podnikáním“

kalkulačka, daně, účty, hospodaření

Praha v návrhu zákona o regulaci prostituce navrhuje, aby se poskytování sexuálních služeb stalo „řádným podnikáním“. Prostitutky by tak musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění, řekl novinářům radní Lukáš Manhart (TOP 09). Města a obce by zároveň dostaly pravomoc rozhodovat o tom, zda na jejich území nevěstince budou či nikoli. Navíc by mohla provoz veřejných domů kontrolovat.

V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval. To ale radní omítá. Podle něj jde jen o regulaci. „Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství,“ argumentuje Manhart.

Návrh musí nejprve schválit rada, zastupitelům by se měl na stůl dostat v květnu. Teprve poté o něm budou rozhodovat poslanci. V Praze se o podobném zákonu diskutuje už řadu let. Zatím ale bez konkrétních výsledků.

S prostitucí a nočními kluby, které sexuální služby nabízejí, se potýká především centrum města. „Jen v Praze 1 jsou to desítky a desítky erotických klubů,“ tvrdí radní. Praha má v současnosti vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech.

Město proto navrhuje, aby obecní úřady vydávaly povolení i samotným nevěstincům, a tím ovlivňovaly jejich počet a umístění. Lidé, kteří nabízejí sexuální služby, by se museli pravidelně podrobovat zdravotním prohlídkám.

Ohodnoťte tento článek!