Přejít na obsah

Praha nesouhlasí s rušením traumacentra a onkologického centra

zpět
17.12.2008

Hlavní město nesouhlasí s tím, že by nemocnice Královské Vinohrady přišla o statut onkologického centra a nemocnice Na Bulovce o statut traumacentra. Novinářům to řekl radní Milan Pešák (ODS). O zúžení sítě traumacenter a onkologických center rozhodlo ministerstvo zdravotnictví na základě odborných auditů...

Koncentraci specializované péče ocenili někteří odborníci, představitelé nemocnic a krajů, které o statut přišly, ale nesouhlasí.

Koncepci traumacenter ministerstvo zdravotnictví představilo na začátku prosince. Která zařízení přijdou o statut specializovaného onkologického centra, ale bude jasné až po tiskové konferenci. Ministerstvo ji plánovalo na tuto středu.

„Existují reálné obavy, že kapacita pražských traumacenter, která zajišťují traumatologickou péči pro asi 2,3 milionu obyvatel, nebude dostačující. Doposud bylo v Praze 80 lůžek, na kterých bylo ročně ošetřeno kolem 500 pacientů,“ uvedl Pešák. Dodal, že město považuje rozhodnutí ministerstva za ukvapené, podle něj nebyla vypracována komplexní analýza, kterou doporučili odborní auditoři.

Pokud se jedná o onkologické centrum ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, vadí Praze, že se o záměru ministerstva dozvědělo z tisku. Domnívá se rovněž, že kapacity onkologických center nebudou v budoucnu stačit. „Hlavní město Praha vykazuje v porovnání s celou republikou nadprůměrné počty hlášených onemocnění zhoubnými novotvary. Navíc onkologická pracoviště na území hlavního města poskytují péči nejen pro obyvatele hlavního města, ale i pro Středočeský kraj a další kraje,“ poznamenal Pešák.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Praha nesouhlasí s rušením traumacentra a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Praha nesouhlasí s rušením traumacentra a…

Komentáře

1 komentář
BLB Proč Julínek  | 17. 12. 2008 14:21

řeší zdravotnictví direktivně, centralisticky, konstruktivisticky zleva a nikoliv jako pravičák?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné