Přejít na obsah

Praha po 16 letech odvolala ředitele záchranné služby Schwarze

zpět
13.5.2015
MUDr. Zdeněk Schwarz
zvětšitMUDr. Zdeněk SchwarzZdroj: www.zdenekschwarz.cz

MUDr. Zdeněk Schwarz | Zdroj: www.zdenekschwarz.cz

 

Pražští radní v pondělí po 16 letech odvolali z funkce ředitele záchranné služby hlavního města Zdeňka Schwarze (51). Ve funkci skončí 30. června, řekl novinářům radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Praha podle něj vypíše výběrové řízení. Důvody odvolání Lacko neuvedl. Rozhodnutí padlo po vleklých sporech mezi vedením záchranky a zaměstnanci.

Schwarz ČTK napsal, že je mimo republiku. Své odvolání nekomentoval, vyjádří se prý v pátek. Postup vedení města kritizuje opoziční ODS.

Po odchodu ředitele už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. Letos v lednu vyhlásili stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 430 zaměstnanců záchranné služby. „Doufáme, že s novým vedením, které bude zvoleno, budeme moci lépe komunikovat a společně vytvoříme lepší pracovní podmínky,“ řekl ČTK místopředseda odborové organizace pražské záchranky Karel Böhm.

Zaměstnanci si od loňského května stěžovali na špatné chování vedení záchranky. Situace se vyhrotila poté, co dispečerky požádaly, aby jim byla proplácena celá 12hodinová směna včetně přestávky, protože ji nemají čas čerpat. Záchranářům vadilo také to, že jsou přetěžováni, protože je jich málo, a neustálé změny ve složení posádek sanitek.

Podle Schwarze byla kritika ze strany zaměstnanců cílenou předvolební kampaní před senátními volbami na podzim 2014. Tehdejší senátor Schwarz, zvolený v roce 2008 za ODS, svůj mandát loni neobhájil. Podobná situace se podle odborářů řešila v záchranné služba před deseti lety, v souvislostí s tím údajně odešlo během dvou let přes 170 zaměstnanců.

Magistrát jako zřizovatel nechal kvůli stížnostem zaměstnanců vypracovat v záchranné službě audit. Ten sice nedoporučil personální změny, ale konstatoval, že ředitel vede záchrannou službu autoritativně, což vyvolává špatnou pracovní atmosféru.

„Dosavadnímu řediteli bych chtěl moc poděkovat za práci, kterou v pražské záchranné službě odvedl, a za vysokou úroveň, jakou pražská záchranka má,“ uvedl radní Lacko, do jehož gesce zdravotnictví spadá. Víc odvolání Schwarze komentovat nechtěl. Rada v nejbližší době vypíše výběrové řízení na jeho nástupce, parametry tendru bude schvalovat za týden.

Postup radních se nelíbí předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi, který rozhodnutí radních označil za „personální devastaci“ a kritizoval i termín odvolání, kdy je Schwarz mimo republiku. „Po 16 letech byl odvolán maximálně schopný manažer, který ze záchranky vybudoval službu na úrovni evropské extratřídy. Odvolání navíc následuje po auditu, který jeho kvality potvrdil,“ uvedl Humplík.

Loni záchranáři ošetřili 110.413 pacientů, tedy asi 300 denně. Letos počet výjezdů za den vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.


Komentovat článek: Praha po 16 letech odvolala ředitele záchranné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praha po 16 letech odvolala ředitele záchranné…

Komentáře

další 4 komentáře
Marek lovčí  | 24. 05. 2015 10:49

Když jsem zhruba řed čtrnácti dny otevřel noviny a vidím titulek, že Schvarz byl odvolán zajásal jsem radostí, protože to hovado dělalo problémy již v roce 2005 kdy mu též hrozilo odvolání. Takoví lidé by vubec neměli dělat vedoucí funkci natož ředitele.

Eda V způsob odvolání  | 13. 05. 2015 15:59

K odvolání - ten spor se táhne už rok, takže své pro i proti asi Schwarz už radním možnost říct měl, nebyla to akce kulový blesk jako když se stal Rath hejtmanem a ze dne na den skončili všichni ředitelé nemocnic.. Za rok nedokázal najít shodu se zaměstnanci krom těch drábů a lokajů co ale v terénu s pacienty nepracují a co jsou liní nebo neschopní a báli se, že by bez něj museli taky začít něco dělat. Auditoři navrhli mediátora, ale Schwarz už v pátek dal jasně najevo že se o zlepšení snažit nebude, takže sám o sobě rozhodl. Rada neměla jinou volbu na jedné straně arogantce na druhé zaměstanci, kteří dali na jevo že čeho je moc toho je příliš. A že byl v zahraničí - no buďto na dovolené, pak to radní nemuseli ani tušit nebo pracovně a pak by mne hodně zajímalo z jakých peněz si ředitel záchranky jede se svými lokaji na výlet po Evropě v prosinci 2014 a nyní do Německa a Izraele. Záchranka není žádná exportní firma, takže jen zneužívá záchrankové prachy na své výlety.... Topmanager podle ODS jako Bém a Blanka....

Eda V audit  | 13. 05. 2015 15:31

Tak audit potrdil to co tvrdlili záchranáři od začátku - že se on a jeho náměstek chová jako hovado a šikanuje zaměstnance. Akorát to nazvali eufemicky. A na evropské úrovni jsou všechny záchranky v ČR, navíc Praha vyniká tak max v dojezdových časech, což není dáno ředitelem ale infrastrukturou a hustotou nemocnic.... Výsledky KPR mají všichni v ČR obdobné, aktuálně Hradec Králové i mnohem lepší než Praha, ale nemají potřebu z toho dělat mediální humbuk a ospravedlňovat si tím své nepřijatelné chování. Pražskou ZS personálně zrujnoval, jako senátor záchrankám nic nepřinesl, akorát izoloval Pražskou ZS a byl všude nejlepší, odborné veřejnosti jen pro smích... Myslím, že včera udělali radní radost tolika lidem co on a ten jeho náměstek nedokázali za celý život. Boží mlýny melou, velmi pomalu, ale melou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné