Praha přidá nemocnicím více než devět milionů na nové přístroje

Praha přidá nemocnicím 9,25 milionu korun na investice. Peníze dostane Bulovka, Královské Vinohrady, Všeobecná fakultní a Ústřední vojenská nemocnice, schválili v úterý radní hlavního města.

Využijí je většinou na nové přístroje, nakoupí ale i lůžka, speciální dlahy nebo sanitku. Dotace ještě musí schválit zastupitelstvo, minulý týden přidělilo pět milionů Nemocnici Na Františku.

Více než třetinu částky dostane Všeobecná fakultní nemocnice. Pořídí za něj speciální přístroj na kliniku pro děti a dorost a novou sanitku. Přístroj, který si nemocnice chce pořídit, funguje jako chladicí jednotka. „Jedná se o zásadní přístrojové vybavení nutné k řešení těch nejtěžších stavů u dětí a novorozenců spojených s dušením a tonutím,“ píše se v žádosti nemocnice v materiálech, které dnes projednali radní.

Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích za získané 2,2 miliony korun nakoupí lůžka na pohotovost. Nemocnice Královské Vinohrady dostane 1,3 milionu korun na přenosný ultrazvuk a tři převozová lehátka. Thomayerova nemocnice za milion nakoupí zvedák pro oddělení geriatrie, lůžko pro obézní pacienty a dvě dálkově ovládané dlahy pro pacienty po chirurgických operacích. Nová lůžka díky milionové dotaci získá i nemocnice Na Bulovce.

V Praze je 28 nemocnic a osm zařízení následné péče. Zastupitelé minulý týden přidělili Nemocnici na Františku v Praze 1 pětimilionovou dotaci na provoz. V hlavním městě podle posledních dostupných údajů Ústavu pro informace a statistiku ve zdravotnictví připadalo na 10.000 obyvatel asi 73 nemocničních lůžek, což je o 19 více než je celorepublikový průměr. Specializovaná oddělení v Praze však využívají pacienti z celé republiky.

Ohodnoťte tento článek!