Přejít na obsah

Praha se dostala do střetu s ministerstvem zdravotnictví

zpět
18.12.2008

Radní hlavního města se předevčírem ostře ohradili proti záměru ministerstva zdravotnictví zrušit status specializovaných pracovišť traumacentru nemocnice Na Bulovce a onkologickému pracovišti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady...

(FNKV).

Podle ministerstva by se měly počty specializovaných pracovišť snížit na základě auditů začátkem prosince. Konkrétní počet zrušených statutů hodlá ministerstvo zveřejnit až na dnešní tiskové konferenci.

„Jsou tu reálné obavy, že kapacita pražských traumacenter, která zajišťují traumatologickou péči pro více než milión Pražanů a skoro stejný počet Středočechů, nakonec nebude stačit,“ řekl Právu pražský radní pro zdravotnictví Milan Pešák (ODS). Podle jeho slov je nyní v metropoli osmdesát lůžek, ročně na nich ošetří specialisté na pět set pacientů.

„Rozhodnutí ministerstva bylo ukvapené, neexistuje komplexní analýza, kterou doporučili odborní auditoři,“ poznamenal Pešák s tím, že cílem Prahy je spíše modernizace specializovaných pracovišť. „Dlouhodobě máme problém v Praze s urgentními příjmy a napojením na heliporty,“ dodal Pešák.

Redukce onkocenter

„Je také s podivem, že v téže době, kdy ministerstvo ohlásilo redukci počtu onkocenter, vlastně prakticky ruší Národní onkologický registr, na jehož data se odvolávalo. Registr zřejmě nedostane žádné peníze, což může znamenat i jeho konec,“ poznamenal zdroj Práva z pražského magistrátu. Mluvčí resortu zdravotnictví Tomáš Cikrt včera nezvedal telefon, jeden z pracovníků ministerstva nicméně tuto informaci Právu potvrdil.

Vedení Bulovky rozhodnutí ministerstva respektuje a slibuje, že zrušení statutu traumacentra nebude mít na pacienty dopad, naopak na onkologii ve FNKV se prý o záměru ministerstva dozvěděli až z tisku.

„Není to dobrý přístup, nikdo nám oficiálně nic neřekl,“ řekl jeden z pracovníků managementu nemocnice. Podle něj i čísla, se kterými operuje Pešák, to navíc znamená, že kapacity onkologických center nebudou v Praze, kde je nadprůměrný výskyt nádorových onemocnění, stačit. Pražská pracoviště totiž využívají i pacienti z dalších krajů.

Jakub Mračno, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Praha se dostala do střetu s ministerstvem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praha se dostala do střetu s ministerstvem…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Talk Je těch  | 19. 12. 2008 00:14

zvláštností v přístupu již poněkud moc.

Talk Re:Hmmmm...  | 19. 12. 2008 00:08

Možná je na tom pan ministr opravdu zle.Znáte to,když nejde...A naopak.Někteří lidé trvají na dohodě.Někdy mám pocit,že v našem světě je čest spíše v tom krimu...

Jiri Wicherek Hmmmm...  | 18. 12. 2008 20:50

v tom aby se pr... vyznalo. Nejdrive se z medii dozvidam, ze MZd. povazuje problematiku poctu trauma a onkocenter za navysost odbornou zalezitost (podeprenou stanovisky odbornych spolecnosti) a odmita jejich nepatricnou politizaci opozici. Nyni se dozvidam, ze ministr nema pro sve zamery podporu ani u svych stranickych druhu. No, ze pan ministr neciti potrebu o odbornych duvodech svych rozhodnuti presvedcovat opozici.., no, budiz, ze vsak o nich nedokaze presvedcit, ba ani informovat sve stranicke kolegy je zarazejici, lec vypovidajici. S takovym pristupem nemel a nema pan ministr opravdu sanci prosadit cokoli, natoz reformu zdravotnictvi.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné