Přejít na obsah

Praha uvažuje o koupi Bulovky

zpět
15.2.2010
FN Bulovka
zvětšitFN BulovkaZdroj: www.fnb.cz

FN Bulovka | Zdroj: www.fnb.cz

 

Pražský magistrát dostal návrhy rozvoje zdravotnictví a sociální péče v hlavním městě. Zahrnují zachování současného stavu i například provozování vlastní nemocnice. Tou by se mohla stát Fakultní nemocnice Na Bulovce, kde město vlastní velkou část staveb a pozemků.

Studii zpracovala firma Deloitte a předala ji výboru pro zdravotnictví, který se jí bude znovu zabývat na svém březnovém zasedání.

Radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák (ODS) ke studii řekl, že před podzimními volbami nechce přijímat žádné zásadní rozhodnutí, chce ale svému nástupci zanechat možnosti dalšího postupu.

Praze vadí, že nemůže efektivně ovlivňovat zdravotnictví v metropoli. Většina zařízení totiž patří státu nebo soukromníkům.

Studie proto v jedné ze čtyř variant zdravotnické koncepce navrhuje, aby Praha vybudovala metropolitní centra zdravotní a sociální péče nebo svou metropolitní nemocnici. Získala by tak přímý vliv na oblast zdravotní politiky.

Taková investice by město ale stála několik miliard korun. Praha by mohla převzít do své péče například Nemocnici Na Bulovce, kde vlastní asi 70 procent budov a 90 procent pozemků. Musela by ale podle zprávy do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun.

V Praze je nyní 42 lůžkových zdravotnických zařízení a 28 nemocnic. Pražané tak mají k dispozici přes 10 300 lůžek.

„Praha v současné době netrpí nedostatkem zdravotnických zařízení, ale tato zařízení slouží i asi 40 procentům mimopražských obyvatel,“ dodala zpráva.


Komentovat článek: Praha uvažuje o koupi Bulovky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praha uvažuje o koupi Bulovky

Komentáře

další 3 komentáře
cifo to Jiri Wicherek  | 17. 02. 2010 09:29

To jste rekl primo nadherne -ze se kraje zbavuji nemocnic pronajmem nebo prodejem, haha. Uz ve Vasem prispevku chybi jenom, ze je nikdo nechce, tak se obetovali retezce, ze budou dotovat zdravotnictvi, protoze uz nevi, jak pacientum pomoci, lekari taky za toho nechtej vyssi platy... Pane kolego kolik Vam je let? Nebo jste snad za kazdy genialni prispevek?

Jiří Wicherek divné  | 15. 02. 2010 14:10

Hmmm, tez mi to hlava nejak nebere. Vsude jinde, kde zdaleka neni luzkova pece zajistena tak, jako v Praze, napr. primo ve Stredoceskem kraji, se vedeni kraju ci primo obce luzkovych zarizeni, potazmo nemocnic, zbavuji alespon pronajmem, ci primo prodejem - viz Stredocesky kraj. Docela by mne zajimalo, jak by s tou jednou nemocnici chteli prazsti radni efektivne ovlivnovat zdravotni politiku v metropoli. No, za vsim je treba (krome zenskych:-)) videt penize. Ze se by nemocnice mely v kratke dobe stat vydelecnymi? A to dokonce "zajimave" vydelecnymi? No, to nejspise nehrozi. Zato vsak to, ze ceny budov a pozemku na miste FN Bulovka pujdou nahoru, je vysoce pravdepodobne. Pak by ovsem takova koupe byla dobrou investici. Obavam se vsak, ze nikolivek pro zdravotnictvi.

znalý stavu divné  | 15. 02. 2010 12:12

Pražští radní neví co s penězi?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné