Přejít na obsah

Praha uvažuje o tom, že opět změní systém lékařské pohotovosti

zpět
10.10.2011
lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové
zvětšitlékaři, chodba, pohotovost, chirurgovéZdroj: surgicalhospitalists.com

lékaři, chodba, pohotovost, chirurgové | Zdroj: surgicalhospitalists.com

 

Praha uvažuje o tom, že znovu změní systém lékařských pohotovostí na území města. Podle předsedy zdravotního výboru zastupitelstva Borise Šťastného (ODS) jsou některé pohotovosti v nočních hodinách špatně dostupné a nejsou propojeny s lékárnami, které by vydávaly léky i v noci. Naposledy Praha systém měnila v roce 2008, od té doby přispívá jen na služby, které poskytují fakultní nemocnice a městská poliklinika. Některá pracoviště placená z rozpočtu městských částí kvůli tomu zanikla.

Ředitel magistrátního odboru zdravotní péče Martin Ježek na jednání zdravotnického výboru zastupitelstva tento týden řekl, že bude vypracována studie, která by měla posoudit umístění pohotovostí pro dospělé, děti, zubní pohotovosti a pohotovostních lékáren.

Podle Šťastného se totiž ukázalo, že současný systém má některé vady. „Zaznamenáváme od občanů řadu připomínek k dostupnosti v nočních hodinách. Některé nemocnice nejsou na dopravních uzlech a občané se tam špatně dostávají,“ řekl Šťastný. Podle něj také na sebe jednotlivé pohotovosti vzájemně nenavazují, problém je i v lékárenské pohotovostní službě. „Noční lékárny provozované většinou soukromými subjekty jsou úplně někde jinde než lékaři,“ konstatoval Šťastný. Šťastný rovněž tvrdí, některé nemocnice nezajišťují pohotovost samy, ale prostřednictvím externích dodavatelů.

Od začátku roku 2008 Praha přispívá pouze na lékařskou pohotovost ve fakultních nemocnicích a městské poliklinice. Ročně na tyto účely vydá kolem 20 milionů korun. Cílem tohoto opatření bylo ušetřit. Některé městské části proto v minulých letech pohotovost v menších ordinacích zrušily. Zaniklo například pracoviště v Praze 6 a 12.


Klíčová slova

Autoři

čtk

Komentovat článek: Praha uvažuje o tom, že opět změní systém…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Praha uvažuje o tom, že opět změní systém…

Komentáře

1 komentář
montenegro ..zase kecy,kecy...  | 10. 10. 2011 09:45

„Zaznamenáváme od občanů řadu připomínek k dostupnosti v nočních hodinách. Některé nemocnice nejsou na dopravních uzlech a občané se tam špatně dostávají,“ řekl Šťastný... ale,ale,a to mají v plánu rušit menší v krajích nemocnice se zdůvodněním,že vznikly za Rakouska-Uherska a lidé se dostanou do Oblastních nemocnic bez problémů...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné