Přejít na obsah

Praktici: bez doporučení by měli pacienti u specialistů platit

zpět
24.4.2007

Praktičtí lékaři přišli s nápadem, jak ušetřit až třetinu peněz, které nyní dávají zdravotní pojišťovny na ambulantní péči. Pacienty by podle nich odradilo od zbytečného obcházení ordinací specialistů, kdyby bez doporučení praktika za ošetření a léky platili...

Pojišťovny by ušetřily za zdvojená vyšetření a léky a měly by peníze na lepší péči. Doporučení by nebylo potřeba u zubaře, psychiatra, očního lékaře a v případě úrazu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale řekl, že ministerstvo nehodlá zatěžovat pacienty tím, že by museli mít doporučení praktika. Spíše sází na to, že dá pravomoci a odpovědnost zdravotním pojišťovnám.

Praktici také navrhují, aby mohli psát širší spektrum léků než dosud. Měli by tak lepší přehled, co pacient užívá.

Cikrt uvedl, že takto uvolnit předepisování léků není možné. Když začnou léky předepisovat praktici, okamžitě se zvýší jejich spotřeba, dodal.

Ač to s vedením Sdružení praktických lékařů před sobotní konferencí vypadalo špatně, nakonec se mu podařilo posty uhájit. Nespokojení praktici chtěli, aby vedení odešlo proto, že dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou pro tento rok. Podle nich jsou ale nízké.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Praktici: bez doporučení by měli pacienti u…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktici: bez doporučení by měli pacienti u…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Bohumír Šimek Politici nemají zájem o úspory v systému!  | 25. 04. 2007 00:11

Pokud by naši politici měli zájem o úspory peněz v našem zdravotním systému, pak by samozřejmě prosazovali gate keepers systém a předepisování všech léků praktickými lékaři s omezením jen diagnózou. Zjevně ztráty způsobené pacienty a lékaři jsou směšné proti ztrátám na vyšších úrovních. Jinak si to nedokáži vysvětlit.

Bohumír Šimek Re:Re:Re:Re:Gatekeeping zase a znovu.....  | 25. 04. 2007 00:07

Pokud pacinet bez mého vědomí si najde specialistu, stává se specialista jeho ošetřujícím lékařem a musí mu udělat všechna potřebná vyšetření na svůj účet, psát léky, ev. i neschopenku. Pokud se ke mně vrátí nezlepšený a odmítne péči specialisty, pak se ho rád ujmu a léčím sevšímvšudy sám.

Bohumír Šimek Re:Re:Je mi smutno a bolí to  | 25. 04. 2007 00:03

když pacient si nenechá poradit, obejde šest specialistů, přinese šestkrát nález, že je zdráv, a požádá praktického lékaře o pomoc, že obtíže má stejné jako na počátku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné