Praktici: bez doporučení by měli pacienti u specialistů platit

Titulní obrázek

Praktičtí lékaři přišli s nápadem, jak ušetřit až třetinu peněz, které nyní dávají zdravotní pojišťovny na ambulantní péči. Pacienty by podle nich odradilo od zbytečného obcházení ordinací specialistů, kdyby bez doporučení praktika za ošetření a léky platili…

Pojišťovny by ušetřily za zdvojená vyšetření a léky a měly by peníze na lepší péči. Doporučení by nebylo potřeba u zubaře, psychiatra, očního lékaře a v případě úrazu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale řekl, že ministerstvo nehodlá zatěžovat pacienty tím, že by museli mít doporučení praktika. Spíše sází na to, že dá pravomoci a odpovědnost zdravotním pojišťovnám.

Praktici také navrhují, aby mohli psát širší spektrum léků než dosud. Měli by tak lepší přehled, co pacient užívá.

Cikrt uvedl, že takto uvolnit předepisování léků není možné. Když začnou léky předepisovat praktici, okamžitě se zvýší jejich spotřeba, dodal.

Ač to s vedením Sdružení praktických lékařů před sobotní konferencí vypadalo špatně, nakonec se mu podařilo posty uhájit. Nespokojení praktici chtěli, aby vedení odešlo proto, že dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou pro tento rok. Podle nich jsou ale nízké.

Právo

Praktici: bez doporučení by měli pacienti u specialistů platit
Ohodnoťte tento článek!