Praktici mohou požádat o grant na novou praxi a plat sestry

Praktičtí lékaři mohou žádat ministerstvo zdravotnictví až o půl milionu korun na vybavení praxe a plat zdravotní sestry v místech, kde tato péče chybí. Novinářům to dnes řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Na granty pro lékaře v místech, kde se opakovaně nepodařilo péči zajistit, počítá ministerstvo letos s pěti miliony korun. V případě většího zájmu částku navýší.

„Dnešním dnem je program vyhlášen oficiálně, je na webových stránkách ministerstva,“ uvedl ministr. Cílem podle něj je řešit nerovnoměrné rozložení praxí praktických lékařů pro děti a dorost a pro dospělé v zemi. Atestaci v oboru získává dostatečný počet lékařů, mají ale zájem pracovat hlavně ve velkých aglomeracích. Grantové peníze by je měly motivovat, aby si zvolili pro svoji ordinaci i odlehlejší regiony.

Lékaři v odlehlých oblastech mohou na vybavení ordinace čerpat od ministerstva až 250.000 korun, stejnou částku mohou získat na plat sestry. Podporu mohou získat lékaři tam, kde alespoň jednou bylo neúspěšné výběrové řízení.

O peníze mohou podle náměstka Toma Philippa žádat fyzické i právnické osoby na připravovanou praxi, nebo pokud jsou do tří měsíců od navázání smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Podporované oblasti jsou vyjmenovány na ministerském webu, ministerstvo je vybralo ve spolupráci s kraji a zdravotními pojišťovnami a je připraveno v případě zájmu oblasti rozšířit.

Chystá se vypsání obdobného programu pro zubaře, pro ně částka bude vyšší, protože i vybavení zubních ordinací je mnohem dražší. Grant by měl být oznámen do poloviny roku.

Na podporu praxí praktických lékařů v okrajových oblastech je už v letošní úhradové vyhlášce navýšení úhrad až o 30 procent, pokud tam dvakrát bylo neúspěšné výběrové řízení.

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé od pojišťoven za rok získá kolem dvou milionů korun, uvedená bonifikace tak znamená zvýšení příjmu o 600.000 korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!