Přejít na obsah

Praktici nebudou dělat výběrčí peněz pro pojišťovny

zpět
11.4.2011
pediatrie, praktik, ordinace, dítě
zvětšitpediatrie, praktik, ordinace, dítěZdroj: www.newwr.ca

pediatrie, praktik, ordinace, dítě | Zdroj: www.newwr.ca

 

Regulační poplatky by nově podle reformy zdravotnictví měly být příjmem celého systému. Úprava by měla napravit nerovnosti při jejich výběru. Jenže těm, kteří si na nerovnost stěžovali, se vůbec nezamlouvá. „Pokud se podaří prosadit, považuji to za blamáž ambulantních lékařů,“ zlobí se pro Zdraví.Euro.cz místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Reforma zdravotnictví počítá s tím, že by se regulační poplatky přerozdělovaly zpět do systému zdravotnictví tak, aby nedocházelo k nerovnostem při jejich výběru. Souhlasíte s takovou úpravou?

Návrhy na „přerozdělování“ vybraných regulačních poplatků u soukromého lékaře zpátky do fondů příslušné zdravotní pojišťovny jsou pro mě nejen nepochopitelné, ale i nepřijatelné. Je mi záhadou, že ho podporuje poslanec za pravicovou stranu. Nevidím jediný důvod, proč peníze, poskytnuté pacientem jeho svobodně zvolenému registrujícímu lékaři, by měl tento lékař zálohově vyúčtovávat pojišťovně, aby mu tato následně ve stejné výši snížila měsíční úhrady. Pokud si pan ministr myslí, že praktičtí lékaři budou dělat výběrčí pro instituce, které pouze přerozdělují prostředky vybrané zdravotní daně od občanů, mohu ho ujistit, že nebudou.

Pokud se podaří prosadit záměr, že regulační poplatky se stanou nově příjmem zdravotních pojišťoven a z lékařů výběrčí peněz pro pojišťovny, považuji to za blamáž ambulantních lékařů. Pokud nebude k tomuto problému přistupováno citlivě a konsenzuálně, můžeme se dočkat ze strany soukromých lékařů akce podobné „Děkujeme odcházíme“. A to ve smyslu vypovídání Rámcových smluv se zdravotními pojišťovnami.

Ale byli to právě dětští praktici, kdo požadoval nějaké kompenzace za výběr regulačních poplatků.

Realita, že politickým handlem bývalé ministryně zdravotnictví a senátorky za ODS Filipiové, jsou praktičtí dětští lékaři citelně ekonomicky postiženi, stále platí. A to i přes částečné navýšení věkových indexů v kapitační platbě. Bohužel, ani v současně se rozbíhajícím jednání Dohodovacího řízení o cenách na rok 2012 mezi poskytovateli a ZP nemáme moc šancí kompenzace prosadit.

A neřeší navržené opatření vaše ekonomické znevýhodňování?

Nutno připomenout, že pojem „regulační poplatek“ je od slova regulovat. V tomto případě mělo dojít k omezení zbytečných návštěv pacienta u ambulantního lékaře, a tím šetření prostředků zdravotního pojišťění na léčení chronických a onkologicky nemocných pacientů. Nikoliv pouhé „přilepšení“ provozních nákladů ordinací. Po zkušenostech z každoročních jednání ze zdravotními pojišťovnami(zejména VZP)nad úhradovými dodatky se nedomnívám, že výsledkem zpětného virtuálního(termín ministra Hegra) přerozdělování bude navýšení úhrad praktickým lékařům, natož aby PLDD kompenzoval propad, způsobený jejich dosavadním nevýběrem.

Součástí smlouvy registrujících praktiků a nemocnic s pojišťovnou by nově byla povinnost účastnit se zajištění lékařských pohotovostí, jež organizuje kraj. Jak reagujete na tuto úpravu?

Máme bohaté zkušenosti s řadou jednání o tak zvané LSPP na všech úrovních zdravotnického systému. Bohužel se z této služby, někde poskytované jako UPS (ústavní pohotovostní služba při nemocnicích, s různým zřizovatelem, někde při poliklinikách) stalo veliké lokální předvolební politikum. Kraje poskytují na provoz těchto služeb desítky milionů korun i přes to, že počty pacientů ošetřených v tomto režimu klesají. Stejně tak i ochota praktiků tyto služby sloužit, neboť po takovéto službě a nevyspalý ráno přichází do SVÉ ordinace, mnohdy na celý den. Vzhledem k věkové struktuře praktiků se nedomnívám, že bude ochota takovéto smlouvy podepisovat( a to i v případě, že by byl tlak ze strany kraje podmiňovat touto službou registraci NZZ). Je samozřejmě možné, že někteří lékaři budou ochotni dobrovolně s provozovatelem či zřizovatelem této služby individuálně podepsat smlouvu jako lékaři PL a PLDD, nikoliv jako provozovatelé zdravotnického zařízení. Z pozice provozovatele ZZ je povinnost podepsat takovouto smlouvu právně nevymahatená.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Praktici nebudou dělat výběrčí peněz pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktici nebudou dělat výběrčí peněz pro…

Komentáře

dalších 11 komentářů
Jiri Wicherek lékař-výběrčí pro ZP  | 12. 04. 2011 14:33

Vazeny pane docente, v principu pravdu dite, lec soudim, ze to s tim zavedenim poplatku a snizenim hodnoty bodu bylo trochu jinak. Toz jen pro presnost si dovolim poznamenat: Soucasne se zavedenim tzv. regulacnich poplatku snizil ministr Julinek hodnotu bodu vykonu AS z 1,05 Kc na 1,00 Kc. Tim samozrejme poklesla vyse uhrady za vykon (vcetne rezijnich nakladu) od tzv. zdrav.poj. a AS nezbývalo a nezbyva, nez si onen pokles uhrady od tzv. zdrav. poj. dovybrat od obcanu ve forme onoho tzv. regulačního poplatku. Casem byla sice ministrem hodnota bodu navysena na 1,02 Kc, ale byly zruseny poplatky u deti do 18 ti let a tak temto detem nadále byli a jsou lekari nuceni poskytovat sve sluzby za cenu snizenou nejen onou stale nizsi hodnotou bodu, ale snizenou i o tzv. RP. Stejne jako obcanum, kteří se vykazi patricnym potvrzenim od OU. V pripade těchto obcanu tak lekari ze svého primo dotuji socialni systém.

hawkie A nejlepší je,  | 12. 04. 2011 11:48

také mám podobné zkušenosti jako doc. Kříž. Já se - když je čas- snažím lidem věci vysvětlovat. Pokládám to za povinnost, protože lidé mají právo znát pravdu. Jinak si vzpomeňte, jak jsem prorokoval tvrdý atak na ambulantní lékaře. Kolego Jojko, vyzýval jsem k důraznějšímu zapojení AS do protestů. kdybychom ukázali sílu, tak by si na nás tolik neobolševici nedovolili.

Zorjan Jojko A nejlepší je,  | 12. 04. 2011 11:08

K AS: On je ten seznam hlavně jiný.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné