Praktici protestují kvůli vzdělávání, chtějí jednat s Hegerem

dítě, lékařka, praktik, ordinace, pediatr

Praktičtí lékaři protestují proti změnám, které prý chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve specializačním vzdělávání pro obor praktického lékařství. Žádají ho o okamžitou schůzku. Pro ČTK to potvrdil předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně se ministr pracovnímu jednání s praktiky nebrání.
Zásadní problém vidí Šmatlák ve změně financování. Dosud dostává praktik, u něhož se připravuje mladý lékař na atestaci, na rezidenční místo 10.000 korun měsíčně. Z nich dává mladému lékaři plat a pokrývá náklady spojené s jeho školením. A to i v době, kdy lékař musí v takzvaném „kolečku“ projít v nemocnici dalšími obory. Nemocnici tedy praktik v přípravě nestojí nic.

Systém se má podle Šmatláka změnit tak, že praktik dostane peníze jen za dobu, kdy lékař v přípravě na atestaci bude pracovat v jeho ordinaci. Když bude v nemocnici, nedostane na něj nic.
„Omezí to možnosti vzdělávání. Nemocnice berou tyto lékaře jedině proto, že za ně nic neplatí. Když praktik na něj žádné peníze nedostane, bude ho muset platit nemocnice,“ řekl Šmatlák. Nemocnice podle něj nemají důvod vychovávat na vlastní náklady lékaře pro jiný obor, než samy potřebují.

Změna podle Šmatláka zhorší již tak špatnou ekonomickou situaci nemocnic a omezí možnosti spravedlivého odměňování nemocničních lékařů. Pokud se zhorší možnosti vzdělávání, hrozí, že praktiků bude dál ubývat, protože nebudou přicházet do oboru mladí lékaři. V Česku je 5200 praktických lékařů, průměrný věk je 52 let, pětina jsou lékaři starší 65 let.

„Protože zaslané dopisy a informace na ministerstvo zatím nepřinesly řešení, žádáme o okamžitou schůzku ministra nebo příslušného náměstka pro vyřešení celé záležitosti před vyjitím příslušné metodiky,“ uvádí se v dopise, který vedle sdružení praktiků podepsaly také Purkyňova společnost všeobecného lékařství a mladí praktici ze sdružení Mladí lékaři.

Sršeň ČTK řekl, že metodika se teprve připravuje, takže lékaři budou mít možnost se k ní vyjádřit. Kdy by schůzka mohla být, mluvčí zatím neví, záleží na časových možnostech ministra či náměstka, kterého jednáním pověří.

Ohodnoťte tento článek!