Přejít na obsah

Praktici se mohou hlásit do informačního systému o pacientech

zpět
31.10.2008

Od listopadu se mohou pediatři a praktičtí lékaři pro dospělé hlásit do projektu takzvaného systému integrované péče. Poskytne jim přístup k informacím o všech vyšetřeních, která podstoupil jejich pacient u jiných lékařů. Cílem je zabránit opakovaným vyšetřením a zbytečnému předepisování léků. Pilotní projekt spustila Česká národní zdravotní pojišťovna (ČNZP). Snahou je rozšířit systém na všechny pojišťovny, řekl novinářům předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Lékaři mají ze zákona nárok na informace, jaké léky a ošetření naordinoval jejich pacientům specialista. Získat k nim přístup pro ně ale není snadné. Díky novému systému by jim pojišťovny měly být schopné poskytnout souhrnná data na zabezpečené internetové stránce.

Projekt začali připravovat loni v červenci, pilotní fáze odstartovala rok poté. „Oslovili jsme 105 lékařů a přihlásilo se nám jich ještě o pět víc,“ řekl ředitel ČNZP Jiří Bek. Do další fáze, která začne 1. listopadu, se prý již nyní hlásí denně několik nových lékařů. O možnosti zapojit se do projektu se lékaři dozvěděli v odborných časopisech a na webových stránkách pojišťovny.

Obdobný systém v polovině října představila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Za první dva týdny se k jejímu projektu přihlásilo 1600 lékařů. V první etapě mají praktici získat přístup k internetové aplikaci s údaji o péči vykázané na jejich pacienty, včetně léků a zdravotnických prostředků, a to za aktuální období a za poslední tři roky.

Podle Michala Bábíčka ze Sdružení praktických lékařů jsou systémy obou pojišťoven velmi podobné. Liší se jen v metodě zpracování dat. Do budoucna je podle něj ale nezbytné přístupy sblížit, protože lékaři nemají kapacitu učit se různé systémy jiných pojišťoven.

V systému integrované péče se také počítá s vytvořením sítě navazujících pracovišť, tedy specialistů, kteří mohou přijmout pacienta. Síť by měla zaručovat místní dostupnost a kvalitu.

Ekonomický poradce projektu Miroslav Zámečník řekl, že systém nelze srovnávat s takzvaným systémem řízené péče. O řízené péči se hovoří v souvislosti s novou zdravotní pojišťovnou Agel: praktik na základě řízeného systému posílá pacienta do předem určených zařízení.

Podrobné informace na www.detskylekar.cz, www.splcr.cz a www.cnzp.cz.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Praktici se mohou hlásit do informačního…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktici se mohou hlásit do informačního…

Komentáře

dalších 42 komentářů
no dytˇto říkám Re:Bože  | 3. 11. 2008 11:47

Že by to být bezhotovostně. To jednak.A dále,vyjma toho,že nenosím po kapsách tisícky, jezdím na kole a bez znehody...asi že jsem Vás nepotkala.

Jiri Wicherek Bože  | 3. 11. 2008 07:01

Hmmm, jste mne predbehl. O platebnich kartach ani nemluve...

Robert Re:Re:Re:Bože  | 3. 11. 2008 06:51

Co Ti říká slovo faktura?Už jsi někdy boural,jak jsi platil odtahovku?V hotovosti?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné