Praktických lékařů na Opavsku rychle ubývá

Titulní obrázek

Nedostatek praktických lékařů, to je současný stav v celé republice, Opavsko nevyjímaje. Starší ročníky se pomalu chystají odejít do důchodu, mladí se zrovna nehrnou, aby si otevřeli praxi. „Nejčetnější skupinou jsou lékaři od 45 do 55 let,“ říká mluvčí…

Nedostatek praktických lékařů, to je současný stav v celé republice, Opavsko nevyjímaje. Starší ročníky se pomalu chystají odejít do důchodu, mladí se zrovna nehrnou, aby si otevřeli praxi.

Podle slov tiskové mluvčí odboru kanceláře hejtmana kraje Terezy Hlaváčové je v okrese Opava 80 nestátních zdravotnických zařízení v oboru praktický lékař pro dospělé, z toho jen v samotném městě Opava se jich nachází 36.

„Nejčetnější skupinou jsou lékaři od 45 do 55 let,“ odpověděla na otázku, jaký je na Opavsku věkový průměr praktických lékařů. Doktorů, kterým již bylo 60 let, ordinuje 13.

Vstup do oboru všeobecného lékařství je složitý. „Po ukončení studia a přihlášení na specializaci obor praktické lékařství pro dospělé musí absolvovat student medicíny povinnou praxiv nemocnici a poté praxi pod dohledem školitele v ordinaci praktického lékaře pro dospělé,“ upřesnila Hlaváčová a podotkla: „Následně musí budoucí lékař složit atestační zkoušku k získání specializace v daném oboru. Celková doba přípravy je nově 4 roky.“

V souvislosti se stávající kritickou situací jsme oslovili několik praktických lékařů na Opavsku a zeptali se, jak to vypadá v jejich ordinacích. „Máme plno,“ tak zněla nejčastější odpověď. „Už nepřibíráme,“ sdělila praktická lékařka pro dospělé z Opavy – Kylešovic Marie Turoňová, která dále uvedla: „Přicházejí tady i cizí pacienti, jejichž zastupující lékaři jsou daleko, není jich ale tolik, abych je neošetřila.“

Jak se Marie Turoňová nechala slyšet, ošetřit pacienta zabere méně času, než se s ním dohadovat. Také v ordinaci u Zdeňky Buchtové na Olomoucké ulici v Opavě obrazně řečeno praská kartotéka ve švech. „Nepřibíráme,“ odpověděla.

Jiskřička naděje je zde pro ty, kteří bydlí v daném obvodu, ti určitou šanci mají.

Také další z opavských lékařek, a sice Marie Tylšarová, přijímá pacienty, kteří mají místo trvalého bydlištěna území Opavy. Také u Taťány Hruškové, která taktéž ordinuje v Opavě, mají lidí sice dost, ale stále ještě přibírají.

Jak lékařka uvedla: „Vžijte se do situace někoho, kdo už byl u několika lékařů, a všude hoodmítli.“

Vsoučasné době připadá na Opavsku na jednoho lékaře zhruba 1700 pacientů. „Počet pacientů není limitován, zákon dává možnost lékaři určit si únosnou míru svého zatížení jím zvoleným počtem pacientů,“ nechala se slyšet Hlaváčová.

Martina Rybková, Regionální deníky

Praktických lékařů na Opavsku rychle ubývá
Ohodnoťte tento článek!