Přejít na obsah

Praktických lékařů na Opavsku rychle ubývá

zpět
6.8.2007

Nedostatek praktických lékařů, to je současný stav v celé republice, Opavsko nevyjímaje. Starší ročníky se pomalu chystají odejít do důchodu, mladí se zrovna nehrnou, aby si otevřeli praxi. "Nejčetnější skupinou jsou lékaři od 45 do 55 let," říká mluvčí...

Nedostatek praktických lékařů, to je současný stav v celé republice, Opavsko nevyjímaje. Starší ročníky se pomalu chystají odejít do důchodu, mladí se zrovna nehrnou, aby si otevřeli praxi.

Podle slov tiskové mluvčí odboru kanceláře hejtmana kraje Terezy Hlaváčové je v okrese Opava 80 nestátních zdravotnických zařízení v oboru praktický lékař pro dospělé, z toho jen v samotném městě Opava se jich nachází 36.

„Nejčetnější skupinou jsou lékaři od 45 do 55 let,“ odpověděla na otázku, jaký je na Opavsku věkový průměr praktických lékařů. Doktorů, kterým již bylo 60 let, ordinuje 13.

Vstup do oboru všeobecného lékařství je složitý. „Po ukončení studia a přihlášení na specializaci obor praktické lékařství pro dospělé musí absolvovat student medicíny povinnou praxiv nemocnici a poté praxi pod dohledem školitele v ordinaci praktického lékaře pro dospělé,“ upřesnila Hlaváčová a podotkla: „Následně musí budoucí lékař složit atestační zkoušku k získání specializace v daném oboru. Celková doba přípravy je nově 4 roky.“

V souvislosti se stávající kritickou situací jsme oslovili několik praktických lékařů na Opavsku a zeptali se, jak to vypadá v jejich ordinacích. „Máme plno,“ tak zněla nejčastější odpověď. „Už nepřibíráme,“ sdělila praktická lékařka pro dospělé z Opavy - Kylešovic Marie Turoňová, která dále uvedla: „Přicházejí tady i cizí pacienti, jejichž zastupující lékaři jsou daleko, není jich ale tolik, abych je neošetřila.“

Jak se Marie Turoňová nechala slyšet, ošetřit pacienta zabere méně času, než se s ním dohadovat. Také v ordinaci u Zdeňky Buchtové na Olomoucké ulici v Opavě obrazně řečeno praská kartotéka ve švech. „Nepřibíráme,“ odpověděla.

Jiskřička naděje je zde pro ty, kteří bydlí v daném obvodu, ti určitou šanci mají.

Také další z opavských lékařek, a sice Marie Tylšarová, přijímá pacienty, kteří mají místo trvalého bydlištěna území Opavy. Také u Taťány Hruškové, která taktéž ordinuje v Opavě, mají lidí sice dost, ale stále ještě přibírají.

Jak lékařka uvedla: „Vžijte se do situace někoho, kdo už byl u několika lékařů, a všude hoodmítli.“

Vsoučasné době připadá na Opavsku na jednoho lékaře zhruba 1700 pacientů. „Počet pacientů není limitován, zákon dává možnost lékaři určit si únosnou míru svého zatížení jím zvoleným počtem pacientů,“ nechala se slyšet Hlaváčová.

Martina Rybková, Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Praktických lékařů na Opavsku rychle ubývá

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktických lékařů na Opavsku rychle ubývá

Komentáře

další 3 komentáře
Bohumír Šimek Chcete pomoci?  | 6. 08. 2007 16:41

1. Zaplaťte třikrát podfinancovanou primární péči! 2. Ukončete limitace primární péče! 3. Umožněte vzdělání praktických lékařů! 4. Zruště všechny nesmyslné byrokratické požavky! 5. Nechte lékaře i pacienty svobodně dýchat!

Petr V čem je skutečný problém  | 6. 08. 2007 14:50

Řešení je jasné - nečinit překážky v zaměstnání. Skutečnost je však jiná: 1. Když však chcete pracovat jako praktický lékař (nebo i jiný), vzniknou ze stran pojišťovny, krajských úřadů atd. překážky, aby jste nemohli pracovat - nesmyslná razítková byrokracie a vše vede k tomu, že pracovat nelze. To je hlavní důvod, proč chybí zejména praktičtí lékaři. 2. Ve skutečnosti práce praktických lékařů není praktická, nýbrž administrativní! To jen dokazuje protichůdnost či nesmyslnost požadavků. Tímto je práce pro opravdové lékaře hodně nezajímavá. Sečteno, jsme v Evropské unii, tak využívejme dokonale získané kvalifikace a léta náročného studia.

Eva Páni manageři pojišťoven,  | 6. 08. 2007 14:28

co s tím??? Jaké je z toho východisko?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné