Přejít na obsah

Praktičtí dětští lékaři chtějí jednat s Hegerem o reformě

zpět
15.10.2010
Leoš Heger
zvětšitLeoš HegerZdroj: MZ ČR

Leoš Heger | Zdroj: MZ ČR

 

Praktičtí dětští lékaři napsali ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09). Vadí jim, že s nimi ministr nejedná a o jeho reformních záměrech se dozvídají pouze z médií. O schůzku prý žádají marně.

O víkendu vyzvali ministra k jednání také praktici pro dospělé. Dětští praktici hrozí, že přestanou registrovat nové pacienty, pokud ministr nevyřeší výpadek jejich příjmů, když nemohou vybírat regulační poplatky od dětí.

„Vyslovujeme hluboké rozhořčení a nespokojenost s vaším dosavadním přístupem k profesní skupině 2000 lékařů,“ uvádějí lékaři v dopise, který poskytli ČTK.

Připomínají, že za bývalé ministryně Daniely Filipiové (ODS) byly od regulačních poplatků osvobozeny děti do 18 let.

Žádost Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost o vetování zákona prezident republiky nevyslyšel. „Stále čekáme na politiky slibovanou ekonomickou kompenzaci za zrušení poplatků,“ uvádějí lékaři.

Lékaři očekávali od ministra podporu v rozšíření odborných kompetencí spolu s ekonomickým posílením praxí, místo toho se prý dočkali za strany zdravotních pojišťoven uplatnění desetitisícových regulačních srážek, které podle lékařů ohrožují ekonomickou stabilitu některých praxí.

„S touto situací se nehodláme smířit. Pokud nedojde k urychlenému jednání na vládní úrovni, hrozí ze strany našich kolegů, že jich čím dál tím víc přestane registrovat do svých praxí nové pacienty. Registrace dítěte jeho rodiči k praktickému lékaři je v rámci zdravotního pojištění dobrovolný akt,“ uvádějí lékaři v prohlášení.

Dopis poslalo sdružení předsedovi vlády Petru Nečasovi (ODS) a ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09).

Praktici pro dospělé napsali o víkendu ministrovi, že by se měl začít zabývat reformními zákony. Podle nich nestačí řešit platy nemocničních lékařů, ministr by měl začít řešit také vymezení standardu a nadstandardu péče a zabývat se i vzděláváním lékařů. Ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně již potřebné změny chystá.

V primární péči pracuje zhruba 10.000 lékařů, tedy čtvrtina všech lékařů v Česku. Podle vládního prohlášení se zdravotnictví má opírat právě o funkční primární péči.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

13.9. Kalousek mi vyčinil už asi dvacetkrát Kalousek mi vyčinil už asi dvacetkrát
14 příspěvků
12.7. Frontu na operaci neuplatíte Frontu na operaci neuplatíte
15 příspěvků
4.6. Heger: Na post ministra bych se nikdy aktivně nehrnul Heger: Na post ministra bych se nikdy aktivně nehrnul
7 příspěvků

Komentovat článek: Praktičtí dětští lékaři chtějí jednat s Hegerem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktičtí dětští lékaři chtějí jednat s Hegerem…

Komentáře

dalších 12 komentářů
úpfgjj ad Brož  | 15. 10. 2010 20:26

je to pitomost pitomě uchopena.

Casial ad Brož  | 15. 10. 2010 19:10

Protože mají násobně vyšší výdaje? :)

Nezávistný praktik Ad Brož  | 15. 10. 2010 15:39

Pane doktore. Myslím, že vaše otázka je špatně postavená. Já třeba ještě nyní sedím v ordinaci a zdaleka nekončím - výpisy důchodů, složitý pracovní úraz - korespondendence s firmou. Pacoš pobitý na zábavě - 11 otázek od policajtů atd atd, ze zákona nelze odmítnout. Jen lze odfláknout, někdo na to má morál, jiný ne. Pediatrička odešla v 10 hodin. Ale neřešil bych, kdo má víc nebo míň, když všichni máme málo a měli bychom přidat plyn proti zlodějům kteří si z nás dělají srandu, z naší zbabělosti a z toho, jak jim žereme tyto žabomyší kozkolné malichernosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné