Praktičtí lékaři na poplatcích vydělají statisíce korun

Titulní obrázek

Poplatky, které platíme od ledna u lékaře, v nemocnicích a na pohotovosti, zůstávají příjmem toho, kdo je vybere.
Ordinace si tak ročně polepší o statisíce, nemocnice o milióny. Pro pacienty je slabou útěchou názor ministerstva zdravotnictví, že u lékařů a nemocnic měly poplatky zohlednit zdravotní pojišťovny při vyjednávání o úhradách zdravotní péče na rok 2008…

To se ale nestalo. Ba naopak. Zdravotní pojišťovny všem poskytovatelům zdravotní péče navýšily peníze, které letos dostanou ze zdravotního pojištění za léčení. Například praktičtí lékaři dostanou od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) navíc letos vůči loňskému roku přidáno 12,8 procenta a k tomu jim ještě zůstanou všechny poplatky, které od pacientů vyberou.

„Poplatky vynesou každé ordinaci praktického lékaře zhruba 240 000 korun ročně,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostanou letos vůči loňsku víc i ambulantní specialisté (o 8,4 %), nemocnice (o 4,4 %) a zubaři (o 7,8 %) a všem navíc poplatky zůstanou jako jejich další příjem.

Polepší si i lékárníci, protože levnější léky jsou dražší a dražší sice levnější, ale lidé kupují především ty lacinější.

Marže u levnějších léků (do 150 Kč) se letos zvýšila o 4 procenta z 32 na 36 procent. U nejdražších léků klesla od Nového roku o jedno procento.

„Pochopil bych, kdyby regulační poplatky byly příjmem zdravotního pojištění a lékaři je museli odevzdat zdravotním pojišťovnám a ty je daly na léčení. Ale takhle si s nimi mohou udělat, co chtějí, a to jen ukazuje jejich nesmyslnost,“ řekl Právu stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Lékaři přiznávají, že v důsledku placení poplatků pacienti nemohou očekávat lepší péči. Vybrané peníze použijí na nájmy, energie, na provoz zdravotnického zařízení, případně na zisk.

Například nemocnice podle slov předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha peníze z poplatků dají na zlepšení ubytování nebo stravu.

Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák očekává, že poplatky povedou k poklesu návštěvnosti u lékaře.

Ale jaká je zatím praxe? Pacient je objednán na určitou hodinu a čeká třeba hodinu nebo dvě. „Mnohdy mám patnáct objednaných, ale přijde jich padesát. Pak se těžko dodržují objednací doby,“ vysvětluje doktor Šmatlák. Doufá, že pokles návštěvnosti přispěje k tomu, aby se objednací doby právě lépe dodržovaly.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!