Přejít na obsah

Praktičtí lékaři podávají ústavní stížnost

zpět
13.4.2007

Občanské sdružení Praktik.cz se rozhodlo iniciovat podání ústavní stížnosti. Praktičtí lékaři mohou zároveň žádat náhradu škody vzešlé z neoprávněné státní regulace, která podle nich vede k poškození praktických lékařů i celého odvětví primární péče...

Tiskové prohlášení občanského sdružení Praktik.cz

Občanské sdružení Praktik.cz se rozhodlo iniciovat podání ústavní stížnosti. Praktičtí lékaři mohou zároveň žádat náhradu škody vzešlé z neoprávněné státní regulace.

Podle právní analýzy, kterou si Občanské sdružení Praktik.cz nechalo vypracovat, je oprávněné podat ústavní stížnost na stát. Ten na jedné straně velmi striktně omezuje praktické lékaře, na straně druhé od nich vyžaduje povinnosti jako od subjektů, které působí na neregulovaném trhu. Rozporné jednání vede k poškození praktických lékařů i celého odvětví primární péče.

„Vyzveme poslance a senátory, aby naši ústavní stížnost podpořili,“ říká praktický lékař a předseda Občanského sdružení Praktik.cz Pavel Lindovský.

Na základě právní analýzy je zároveň možné, aby praktičtí lékaři podávali žaloby na náhradu škody. Stát zdravotníkům, kteří provozují soukromou praxi, reguluje ceny, brání tím možnosti tvořit přiměřený zisk, a tak vytváří státní monopol, kterým se dotýká samé podstaty a smyslu základního práva plynoucího z čl. 26 Listiny základních lidských práv a svobod.

„Praktičtí lékaři a hlavně jejich pacienti se stali rukojmími politiků a zdravotních pojišťoven. Nyní máme v ruce silný nástroj, jak takovou situaci změnit,“ vysvětluje Lindovský.

Důsledkem dlouhodobé nerovnosti smluvních vztahů mezi soukromými lékaři a zdravotními pojišťovnami je postupný a

neodvratný rozvrat systému kvalitní a efektivní péče o pacienty.

Celková škoda, kterou stát oboru praktických lékařů způsobil, může dosáhnout podle odhadů několika set miliónů korun. Vyčíslení škod vzešlých z neoprávněné státní regulace občanské sdružení Praktik.cz připravuje a zveřejní ho ihned po dokončení ekonomické studie.

(red) www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Praktičtí lékaři podávají ústavní stížnost

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktičtí lékaři podávají ústavní stížnost

Komentáře

dalších 20 komentářů
Lenka Urbánková Praktičtí lékaři podávají ústavní stížnost  | 20. 04. 2007 13:42

Měli by se přidat i ambulantní specialisté.Čím větší počet lékařů stejných názorů, tím lépe a větší šance na úspěch.

Jitka CH. Držím palce  | 17. 04. 2007 21:18

Držím praktikům palce, měla jsem soukromou domácí péči, raději jsem prodala, už jsem na ten boj s pojišťovnami a MZ neměla jednoduše nervy. Situaci v DP jsem probírala i se známým právníkem, který mě měl k tomu, abych stát zažalovala o nerovné/diskriminační/ postavení a podmínky v DP mezi soukromou a státní či neziskovou sférou.Právník byl přesvědčen o mém úspěchu, ale neměla jsem sama na to odvahu. Právě v té jednotě je síla! Jedno malé s.r.o. nic neznamená, ale dát dohromady více odvážných, potom by to bylo o něčemm jiném. Asi by to za to stálo. I kdyby se muselo až do Štrasburku. Pokud by se nás našlo více v soukromé sféře DP,asi bych neváhala jít do té žaloby taky! Proto Vám držím palce a přeji hodně štěstí!

Pigor MDPHD Prohlédl jsem si stránky Praktik.cz  | 16. 04. 2007 06:13

a musím konstatovat, že se na ně můžu vyanasovat, neboť kolaborují s takovými hnusnými spolky jako je SPL, či SVL, nebo jak se ti ananasi pořád přejmenovávají. Pro Praktik.cz je podle mne jediným legitimním partnerem ČLK a ne ty prodejné obskurní organizace. Ty nejsou zmocněny k ničemu (ačkoliv si to myslí) jenom by chtěli vycucnout z lékařů další peníze za nic. Ptám se, jak je možné, že je ve "výběrové" komisi člen SPL, organizace zcela nepovinné? To jako že mu mám zaplatit (jakože členský příspěvek) aby mi to přiklepli? Pro mne je směrodatné stanovisko ČLK a (bohužel taky MZČR, i když teď za Žaluda je tam ananas nevídaných rozměrů. Shrnutí: sdružení Praktik.cz, prosím spojte se s ČLK, distancujte se od SPL, SVL, ČLS, SAS, SS, SPR-RSČ, SPSS, Schlangera, ROH, IPVZ atd. Chtěl jsem přispět značnou částkou ale zatím jsem si to rozmyslel, protože když to povedete takto, stejně půjdete pod vedením slovutných komprofesorů (ne kompresorů)do ananasu. SPL, organizace nepovinné? To se jako

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné