Praktičtí lékaři ve stávkové pohotovosti

Po lékárnících vyhlásili v úterý stávkovou pohotovost i praktičtí lékaři. Nelíbí se jim, že Všeobecná zdravotní pojišťovna jim opět platí s velkým zpožděním. Právě kvůli zpožďování plateb již praktičtí lékaři stávkovali loni v říjnu a to vedlo k odvolání tehdejší ministryně zdravotnictví Milady Emmerové…

„Chystáme se k protestu. Loni na konci října nám pojišťovny platily s dvouměsíčním i pětiměsíčním zpožděním a teď je to v některých regionech opět,“ řekl Právu doktor Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. Ten loni vedl lékaře do stávky a demonstrace před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze.

„Druhým důvodem, proč jsme ve stávkové pohotovosti, je dopad nové ministerské vyhlášky o úhradách péče na první pololetí letošního roku. V řadě bodů ohrožuje nejen nás, ale i pacienty,“ dodal Jelínek.

Ministr viní Musílkovou

„Chápu nespokojenost soukromých lékařů s prodlevami placení od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Trápí to i nás,“ řekl týž den ministr zdravotnictví David Rath. Za hlavního viníka označil ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou.

„Nekoná to, co konat má. Už v závěru minulého roku jsem ji dopisem vyzval, aby urychleně požádala ministerstvo financí o předsunutou platbu tří miliard, aby VZP mohla lékařům a nemocnicím platit včas. Ředitelka to neudělala. Vyzval jsem ji, aby zajistila překlenovací úvěr. Neučinila nic. Proto jsem sám požádal ministra financí Bohuslava Sobotku, aby předsunutá platba byla co nejdříve VZP poslána,“ řekl Rath.

„Nečinnost ředitelky Musílkové se dá nazvat až sabotáží z její strany a je nutné počítat s přechodným prodloužením lhůt splatnosti. Do čtrnácti dnů to ale budeme umět jednoznačně vyřešit.“ Ministr se vyjádřil i k dodatkům smluv. „Lékaři by je měli dostat od pojišťovny nejdéle do konce ledna.“

Lékaři se domnívají, že pokud nová ministerská vyhláška nebude upravena a oni budou muset významně šetřit, postihne to zejména prevenci. Žádají proto, aby preventivní péče byla z toho vyjmuta, protože pacient by byl poškozen.

Ministr oznámil, že neví, zda lékárníci již požádali o schůzku s ním, jak to avizoval jejich prezident Lubomír Chudoba v pondělí. Ten si chce s ministrem vyjasnit, zda platí zadání z prosincové schůzky u premiéra Paroubka. Lékárníci ji totiž pochopili tak, že pokud léková komise navrhne větší úspory, než jsou ze snížené společné marže lékáren a velkodistributorů léčiv z 32 na 29 %, pak se marže vrátí zpět na 32 %.

Rath ale něco takového popírá a marže zůstane snížena. Chce s nimi jednat o případném možném dalším snížení marže o 3 % od března. S lékárníky se může sejít kdykoli, pokud mu to jeho pracovní program dovolí. Lékárníci to chtějí do pátku. Pokud ke schůzce nedojde, rozhodnou o termínu konání stávky.

Právo

Ohodnoťte tento článek!