Praktičtí lékaři vesnicím chybí

S absencí praktických lékařů se potýká řada menších měst a obcí. Na některé z nich lékaři vůbec nejezdí. V případě nemoci se tak pacienti musí potýkat se strastmi dojíždění, což bývá zejména pro starší lidi problém…

Liberecko –

V nejednom případě se stane, že nemocný člověk lékaře kvůli dopravním komplikacím nezastihne, výjimečné nejsou ani případy, kdy lékař odmítne dojíždějícího pacienta ošetřit.

Své o tom vědí například v Proseči pod Ještědem. „S tím, že tu nemáme žádnou lékařskou péči, máme obrovské problémy. Někteří lidé dojíždějí za lékařem do Rozstání nebo do Osečné, jiní do Českého Dubu, pod který spadáme. Právě tam je to ale dosti problematické. Jsou tam jen dva praktičtí lékaři, kteří nestačí ordinovat,“ řekla starostka Proseče pod Ještědem Jana Švehlová.

Opravdu se stává, že nemocní lidé z okolních vesnic přijedou k lékaři v Českém Dubu ještě v ordinační době, a přesto nejsou ošetřeni. Vytížení českodubští praktici, kteří sami dojíždějí, totiž v jednu chvíli udělají tlustou čáru a přestože jsou v čekárně lidi, nikoho už neberou.

„Bohužel je to velký problém a má dopad hlavně na starší lidi, kteří jsou závislí na autobusové dopravě. Stane se tak, že nemocní důchodci stráví půl dne na cestách a u lékaře se potom nedostanou na řadu a musí celý proces absolvovat ještě další den,“ řekl starosta Bílé František Pospíšil.

Ideální by podle Jany Švehlové bylo, kdyby v Českém Dubu přibyl ještě alespoň jeden praktický lékař, protože se tam sjíždějí lidé z širokého okolí. V Proseči dokonce v jedné z variant řešení uvažovali o zavedení trvalé lékařské ordinace přímo v obci.

Narážejí ale na tradiční problém – finance. „Problematické je to v tom, že bychom tu museli vybudovat ordinaci, což by bylo finančně obrovsky náročné,“ potvrdila starostka.

Z pohledu lékaře se totiž nevyplatí investovat, když neví, kolik pacientů by měl a jestli by se mu vůbec taková investice vyplatila. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč na většině vesnic praktického lékaře nenajdete.

JAN VRABEC,

Deníky Bohemia

Praktičtí lékaři vesnicím chybí
Ohodnoťte tento článek!