Praktičtí lékaři z Opavska prozatím další protest nechystají

Titulní obrázek

Pojišťovny nejsou schopny reagovat na naše požadavky. Tuto větu ještě před nedávnem skloňovala většina praktických lékařů z celého Opavska. Z toho důvodu se devatenáctého září rozhodli uzavřít své ordinace. Dopadlo to tak, že se segment praktických lékařů s pojišťovnami dohodl…

Dohodu mezi lékaři a pojišťovnami brzdí odborní lékaři

Dostali jsem sice nižší než námi požadované částky, na druhou stranu ale vyšší, než původně nabízely pojišťovny,“ vysvětluje předseda okresního sdružení praktických lékařů Oldřich Víteček s tím, že vše uvízlo na mrtvém bodě. Proti této dohodě totiž vystoupili ambulantní specialisté. „Podle zákona teď musí rozhodnout Ministerstvo zdravotnictví, které by mělo do konce listopadu vydat příslušnou vyhlášku. Pokud tak neučiní, budeme v prosinci vyvíjet další nátlak,“ podotkl Víteček.

Také jiní lékaři byli o současném stavu dobře informováni. „Pojišťovny byly nakonec na naší straně. Proti nám byli odborní lékaři. Teď tedy čekáme na rozhodnutí pana ministra,“ uvedla včera opavská praktická lékařka pro děti a dorost Eliška Křivská a dodala, že by se měli lékaři dočkat také vrácení peněz za neprávem udělené pokuty. Praktický lékař z Opavy Petr Černohorský potvrdil, že byly pojišťovny alespoň ochotny přiznat, že platby lékařům jsou nízké. „Pojišťovny zřejmě mají prostředky na to, abychom byli ohodnoceni lépe,“ podotkl Černohorský. Podle praktické lékařky z Opavy-Komárova Šárky Běrské sice jednání zatím nic nepřineslo, nicméně lékaři alespoň dali najevo svou nespokojenost. K celé záležitosti se vyjádřila také dětská lékařka z Budišova nad Budišovkou Ivana Přikrylová. „Mám pocit, že ambulantní specialisté nesouhlasí s podmínkami, které jsme dostali od pojišťovny. Naše jednodenní uzavření ordinace určitě přínos mělo. Lidé by měli vědět, jaká je situace. Mnozí si totiž myslí, že lékaři vydělávají majlant,“ zmínila Přikrylová.

Martina Rybková, Veronika Zahradníková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!