Přejít na obsah

Praktiků je najednou dost, našel je až web

zpět
8.9.2008

Sehnat nového praktického lékaře je teď pro pacienta nejjednodušší za několik posledních let. Skoro ve všech bývalých okresních městech je aspoň několik praktiků, kteří sami pomocí internetu hledají své pacienty. Skoro 450 soukromých praktických lékařů dnes hledá do svých kartoték několik desítek lidí...

- Lidé už nemusí pracně obvolávat ordinace, aby našli nového lékaře. Někteří praktici nabírají pacienty ve velkém

Doba, kdy musel člověk před nalezením nového doktora pracně obvolávat pět šest ordinací, je pryč.

Počet lékařů, kteří chtějí pomocí internetu rozšířit svou kartotéku, navíc rychle roste. Na internetový seznam volných doktorů, které vede Sdružení praktických lékařů na stránkách www.splcr.cz, upozornily HN na konci července. Od té doby v něm přibyla skoro padesátka volných praktických lékařů - tedy víc než jeden doktor denně.

Přibývají desítky dalších

Další volní lékaři se navíc na internetu objeví během několika málo týdnů. „Do seznamu lékařů, kteří registrují nové pacienty, už nám od poslední aktualizace na začátku září přišly další desítky přihlášek. Takže za měsíc budou mít pacienti ještě větší výběr než dnes. Lékařům by naopak měl internet pomoci sehnat dostatečné množství pacientů,“ říká právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher, který má seznam volných lékařů na starosti. Lidé na internetu uvidí nejen jméno lékaře, adresu nebo jeho telefonní číslo, ale i to, s jakou zdravotní pojišťovnou má doktor smlouvu.

Kromě lidí, kteří se přestěhují do jiného města a hledají nového lékaře, má seznam pomoci i pacientům, kteří jsou se svým doktorem nespokojení. „Chceme dát pacientům možnost, aby si svého lékaře mohli opravdu vybrat,“ dodává Uher. Například v Brně je podle internetového seznamu 24 lékařů, kteří chtějí nové pacienty. A v Praze, o které se často traduje, že v ní téměř není možné najít praktického lékaře, hledá pacienty dokonce 57 doktorů. Jako třeba Jaroslav Frič, který ordinuje v Praze 6. „Já mám asi 1200 pacientů a vím, že jich můžu ještě asi 200 vzít. Zažil jsem spoustu pacientů, kteří říkají, že je přede mnou odmítlo třeba sedm doktorů. Snad jim internet hledání ulehčí,“ věří Frič.

Někteří lékaři z internetového seznamu nabírají pacienty opravdu ve velkém. „Mám zatím 1200 pacientů, ale dalších 600 jich klidně přijmu. Můžeme mít podle pojišťoven v kartotéce až 1800 lidí a já bych těch 600 pacientů navíc zvládl,“ dodává praktický lékař ze Starého Města u Uherského Hradiště Dalibor Houfek. Podobný seznam jako praktičtí lékaři zveřejňují na internetové stránce stomatologické komory http://www.dent.cz i zubaři. Zubních lékařů, kteří hledají nové pacienty, sice nepřibývá tak rychle jako praktiků, i tak ale na internetu od května přibyla zhruba dvacítka volných zubařů.

„Máme v seznamu zhruba 280 zubních lékařů, kteří registrují nové pacienty. Jsem mile překvapený, že se jich přihlásilo tolik,“ říká šéf stomatologické komory Jiří Pekárek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Praktiků je najednou dost, našel je až web

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Praktiků je najednou dost, našel je až web

Komentáře

dalších 8 komentářů
Míla nevzdělanost  | 17. 08. 2012 13:13

Proč nejsou zrušeny kapitační platby?Potom může dělat lékaře,každy nedouk Je hrozné slyšet od lékaře že netuší co je homocystein,ale ani co to jsou chlo ridy.Jiný vám řekne že vás nevezme,protože má plno a podle pracovní doby dělá 14h týdně.A toto všechno zapřičiňují kapitační platby IZIP-neměl šanci přežít, protože lékař neměl povinnos do něj vpisovat údaje.A tak jsme si za naše peníze vybudovalIi MAFII,KTERÁ NEMUSÍ PRACOVAT a dostane hodně slušný plat.Dřív se na RTG ptali kdy proběhlo posledí snímkování, teď ne. Klidně udělají během tří hodin 9 snímků.To co fungovalo vše zničili, jenom neustále slyším jak to vše bylo hrozné.NEBYLO!!!Hrozné to je nyní.

Otrokyně primární pé Pigore, to už chce jen mávátko, půjdeme mávat spolu a budeme šťastni !  | 8. 09. 2008 22:02

Uznávám, že seznam registrujících lékařů má určitý nevelký význam pro některé lékaře a některé pacienty. Tak povrchní agitku jsem od HN nečekala. Na níže uvedeném odkazu lze rozkliknout prezentaci MUDr.Herbera,Býmy a Šmatláka přednesenou na konferenci CzechMed 22.3.2007,na konci zajímavé grafy. Dle údajů ÚZIS v roce 2006 připadlo na jednoho praktika 1580 pacientů, dle prognózy ÚZISu v roce 2015 bude na jednoho lékaře 2600 pacientů. Peníze na vzdělávání mladých praktiků jsou naprosto nedostačující, protože i tak musí školitel na školence doplácet několik tisíc měsíčně a předávání znalostí a časové obstrukce v práci nemá vlastně nic. Z čehož vyplývá, že o školitelství zatím velký zájem není... Dle přednášky doc. Býmy v listopadu 2007 je v Evropě průměrný počet pac. registrovaný u jednoho praktika 1400-1500. A co z toho soudruzi vyplývá ? Mávejme mávejme, až žije .... ! Před týdnem jsme měli praktiků málo a teď už máme dost. Na objednaného pacienta stačí 5 minut, parafa sestrou předtištěné žádanky, oční kontakt a vyhazov. Model posílené medicíny prvního kontaktu, která může systému nejvíce ušetřit ? http://forum.czechmed.cz/?q=node/1451

starat se nebude nik nechodi volit  | 8. 09. 2008 14:55

a jako otroci uz jsou neperspektivni to je moral Cechistanu

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné