Praktiků je najednou dost, našel je až web

Titulní obrázek

Sehnat nového praktického lékaře je teď pro pacienta nejjednodušší za několik posledních let. Skoro ve všech bývalých okresních městech je aspoň několik praktiků, kteří sami pomocí internetu hledají své pacienty. Skoro 450 soukromých praktických lékařů dnes hledá do svých kartoték několik desítek lidí…

– Lidé už nemusí pracně obvolávat ordinace, aby našli nového lékaře. Někteří praktici nabírají pacienty ve velkém

Doba, kdy musel člověk před nalezením nového doktora pracně obvolávat pět šest ordinací, je pryč.

Počet lékařů, kteří chtějí pomocí internetu rozšířit svou kartotéku, navíc rychle roste. Na internetový seznam volných doktorů, které vede Sdružení praktických lékařů na stránkách www.splcr.cz, upozornily HN na konci července. Od té doby v něm přibyla skoro padesátka volných praktických lékařů – tedy víc než jeden doktor denně.

Přibývají desítky dalších

Další volní lékaři se navíc na internetu objeví během několika málo týdnů. „Do seznamu lékařů, kteří registrují nové pacienty, už nám od poslední aktualizace na začátku září přišly další desítky přihlášek. Takže za měsíc budou mít pacienti ještě větší výběr než dnes. Lékařům by naopak měl internet pomoci sehnat dostatečné množství pacientů,“ říká právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher, který má seznam volných lékařů na starosti. Lidé na internetu uvidí nejen jméno lékaře, adresu nebo jeho telefonní číslo, ale i to, s jakou zdravotní pojišťovnou má doktor smlouvu.

Kromě lidí, kteří se přestěhují do jiného města a hledají nového lékaře, má seznam pomoci i pacientům, kteří jsou se svým doktorem nespokojení. „Chceme dát pacientům možnost, aby si svého lékaře mohli opravdu vybrat,“ dodává Uher. Například v Brně je podle internetového seznamu 24 lékařů, kteří chtějí nové pacienty. A v Praze, o které se často traduje, že v ní téměř není možné najít praktického lékaře, hledá pacienty dokonce 57 doktorů. Jako třeba Jaroslav Frič, který ordinuje v Praze 6. „Já mám asi 1200 pacientů a vím, že jich můžu ještě asi 200 vzít. Zažil jsem spoustu pacientů, kteří říkají, že je přede mnou odmítlo třeba sedm doktorů. Snad jim internet hledání ulehčí,“ věří Frič.

Někteří lékaři z internetového seznamu nabírají pacienty opravdu ve velkém. „Mám zatím 1200 pacientů, ale dalších 600 jich klidně přijmu. Můžeme mít podle pojišťoven v kartotéce až 1800 lidí a já bych těch 600 pacientů navíc zvládl,“ dodává praktický lékař ze Starého Města u Uherského Hradiště Dalibor Houfek. Podobný seznam jako praktičtí lékaři zveřejňují na internetové stránce stomatologické komory http://www.dent.cz i zubaři. Zubních lékařů, kteří hledají nové pacienty, sice nepřibývá tak rychle jako praktiků, i tak ale na internetu od května přibyla zhruba dvacítka volných zubařů.

„Máme v seznamu zhruba 280 zubních lékařů, kteří registrují nové pacienty. Jsem mile překvapený, že se jich přihlásilo tolik,“ říká šéf stomatologické komory Jiří Pekárek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!