Prasečí chřipkou mohou v Česku onemocnět až dva milióny lidí

Titulní obrázek

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ale po včerejším zasedání vlády přiznala, že zveřejnění počtu nemocných se „v tuto chvíli ale nezakládá na žádných aktuálních informacích, které by tento vývoj potvrdily“. Dodala, že by „velmi nerada děsila českou populaci“…

Prasečí chřipkou by v případě pandemie mohly v Česku během čtyř měsíců onemocnět až dva milióny lidí a hospitalizováno by mohlo být až čtyřicet pět tisíc nemocných s komplikovanou chřipkou.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ale po včerejším zasedání vlády přiznala, že zveřejnění počtu nemocných se „v tuto chvíli ale nezakládá na žádných aktuálních informacích, které by tento vývoj potvrdily“. Dodala, že by „velmi nerada děsila českou populaci“.

Přesto se Česká republika začíná v obavách před možným masivním podzimním propuknutím prasečí chřipky na pandemii připravovat.

Kromě zásob antivirotik proti prasečí chřipce pro dvacet pět procent obyvatel nakoupí 2,5 miliónu vakcín proti tomuto onemocnění.

Dohromady by tak měla mít zajištěnou ochranu pro polovinu národa proti pandemii prasečí chřipky.

Nyní má stát zajištěna antivirotika pro dvacet procent populace a pro dalších pět procent je nakoupí.

Bude to stát do konce roku zhruba 138 miliónů korun a příští rok 236 miliónů korun. Ministerstvo je také těsně před podpisem objednávky vakcín pro 2,5 miliónu obyvatel.

Omezení provozu škol, úřadů

V pandemickém plánu je přesně stanoveno, které osoby by v případě pandemie dostávaly očkovací látku přednostně.

senioři, diabetici, kardiaci a lidé s chronickými onemocněními a pak ti, kteří zajišťují chod státu, například energetici, zdravotníci, policisté, hasiči a další.

Pandemický plán přináší i řadu nepopulárních opatření, která by se musela okamžitě realizovat, ale jak řekl Právu hlavní hygienik republiky Michael Vít, byla by nasazována podle aktuálního vývoje pandemie.

Mezi tato opatření patří:

* zákaz shromažďování a konání rozsáhlých kulturních, společenských a sportovních akcí; * zákaz návštěv v nemocnicích, ústavech sociální péče, domovech důchodců;

* omezení provozu škol a některých úřadů.

Zároveň je stanoveno, co by který resort musel udělat a také jak musí být připraveny nemocnice na příjem pacientů.

Jurásková ale včera řekla, že se zatím neuvažuje o nákupu dýchacích přístrojů pro pacienty s případnými komplikacemi při onemocnění chřipkou.

V ČR 28 nemocných

Prověřují se stávající kapacity, a pokud by se ukázalo, že nestačí, budou dýchací přístroje nakoupeny. V ČR je 28 případů onemocnění prasečí chřipkou, z toho dva, kteří se nakazili na území ČR. Ostatní nemocní se chřipkou nakazili mimo území republiky.

O víkendu byla potvrzena prasečí chřipka u matky a babičky tříletého chlapce, který je kvůli stejnému onemocnění hospitalizován v pražské Nemocnici na Bulovce. Všichni přicestovali autobusem z Velké Británie. Onemocněla i žena z obchodu v centru Prahy, která přicházela do styku s cizinci.

Včera se nákaza potvrdila u dívky, která se také vrátila z Velké Británie. Do styku s ní přišli dva příbuzní, oba jsou zdrávi.

Václav Pergl, Právo

Prasečí chřipkou mohou v Česku onemocnět až dva milióny lidí
Ohodnoťte tento článek!