Pravicoví senátoři nechtějí řízení pojišťoven vládou a sněmovnou

Ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven by podle senátního výboru pro zdravotnictví měli nadále zasedat zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Poslanci je hodlají nahradit zástupci vlády a sněmovny. Členové výboru odmítli také úpravu, podle níž by ředitele zaměstnaneckých pojišťoven měla vybírat vláda na návrh ministra zdravotnictví…

PRAHA – Senátoři chtějí, aby volba ředitele zůstala nadále v pravomoci správní rady pojišťovny.

Řekl to člen výboru a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Navržené změny v novelách o veřejném zdravotním pojištění podle něho „brání zestátnění zaměstnaneckých pojišťoven“. Senát bude novely schvalovat nejdříve ve čtvrtek.

Proti vyloučení zástupců pracovníků a firem ze správních a dozorčích rad pojišťoven byli i zaměstnavatelé a odbory. Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček už oznámil, že pokud by sněmovna nakonec prosadila svou verzi, obrátí se pojišťovny kvůli tomuto „znárodnění“ na Ústavní soud.

Ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD) již dříve takovou kritiku odmítl, protože „zdravotní pojišťovny jsou prakticky státní“. Své tvrzení zdůvodnil tím, že hospodaří se zdravotní daní, tedy pojistným, které občané odvádějí. Navrhovaný zákon podle něj „dělá určitý transparentní pořádek“ a předává odpovědnost za kontrolu sněmovně.

Senátní výbor doporučil z novel odstranit také ustanovení, která se týkají kategorizace léčiv. „Hrozila by nám sankce od Evropské komise, kdybychom to přijali tak špatně, jak to navrhli ve sněmovně,“ uvedl Julínek. Evropská komise už loni v říjnu zahájila s Českem řízení kvůli systému úhrad léčiv. Stížnost podala komisi Mezinárodní asociace farmaceutických společností, která se opakovaně dožadovala průhlednějšího způsobu úhrad léků ministerstvem zdravotnictví.

Julínek ve výboru uspěl také s návrhem zvýšit platby za státní pojištěnce. Vyměřovací základ pro pojistné za důchodce či děti chce ještě zvýšit, a to z navrhovaných 22 na 25 procent průměrné měsíční mzdy. Senátor svůj návrh zdůvodnil snahou zabránit finanční krizi v pojišťovnách. „Je to jediná legální cesta, jak se tam ty peníze dají přivést,“ uvedl. I podle sněmovní verze by stát za nezaměstnané, důchodce či studenty měl odvádět vyšší zdravotní pojistné, a to asi 513 korun místo nynějších 481 korun měsíčně.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Doktor

Nojo, to se nedivím, že je kolem toho velký řev – základní a logická otázka, kterou Rath položil totiž zní – opravdu potřebujeme v tak malé zemi 9 pojišťoven, jejích 9 ředitelů, 50 náměstků, 800 sekretářek, davy úředníků, tisíce úřadoven – a to vše v situaci, kdy tyto pojišťovny ze zákona nemůžou stejně dělat nic, čím by se vzájemně odlišovaly. Takže pokud se jejich počet zredukuje zfúzováním, nevidím na tom nic podezřelého, nýbrž jen logický krok. Ale že budou tihle úřednícin křičet, o tom nepochybuji. Myslím, že jich bude na Staromáku fakt hodně.

Ohodnoťte tento článek!