Pravidla pro zacházení s lidskými tkáněmi budou přísnější

Titulní obrázek

Pravidla pro zacházení s lidskými tkáněmi a buňkami budou zanedlouho přísnější. Počítá s tím nový zákon, který dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o tom informoval Hrad. Norma má v návaznosti na evropské směrnice pomoci zajistit větší bezpečnost jak při odběru tkání a buněk, tak i při jejich využití pro léčbu pacientů…

Podobně upravuje podmínky pro zpracování tkání a buněk, jejich laboratorní kontrolu, skladování a distribuci.

Zákon kvůli tomu ukládá povinnosti provozovatelům tkáňových zařízení, odběrových zařízení a diagnostických laboratoří, které provádějí vyšetření dárců. Mohou totiž podle ministerstva zdravotnictví významně ovlivnit kvalitu a bezpečnost tkání a buněk. Proto budou muset mít systémy na udržování a kontrolu jakosti. Činnost těchto zařízení bude povolovat a posuzovat stát, a to mimo jiné prostřednictvím inspektorů Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) už dříve uvedl, že důsledkem absence úpravy a určité libovůle byl i případ brněnské tkáňové banky, jejíž pracovníci byli odsouzeni k pokutě a podmíněnému trestu za nelegální obchody s lidskou kůží.

Za porušení povinností nový zákon zavádí pokuty až do tří milionů korun. Až osmileté vězení by hrozilo těm, kteří by ze zištných důvodů obchodovali nejen s lidskými tkáněmi a orgány, ale také s lidskými buňkami. Zákon také zakazuje reklamu podporující darování lidských tkání nebo buněk za finanční odměnu nebo jiné srovnatelné výhody. Norma rovněž omezuje riziko použití lidských těl a tkání například pro výstavy, jakou byla loňská výstava preparovaných lidských těl v pražské Lucerně. Nově má každý v souhlasu s posmrtným využitím svého těla nebo tkáně přesně vymezit účel použití.

Zákon nabude účinnosti dva měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Nová pravidla ve zdravotnictví přináší také novela zákona o podmínkách uvádění biocidních přípravků na trh, kterou prezident také podepsal. I tato norma přebírá do českého práva nové evropské směrnice z let 2006 a 2007. Těmito směrnicemi se zařazují látky do seznamu účinných látek schválených na úrovni EU pro použití v biocidních přípravcích, které jsou určeny k ničení, odpuzování nebo zneškodňování škodlivých organismů chemickým nebo biologickým způsobem.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!