Přejít na obsah

Pravidla pro zdravotnické registry má upřesnit vyhláška

zpět
8.9.2011
zvětšit Autor: ZDN

Autor: ZDN

 

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) má výhrady k dnes sněmovnou přijatému vládnímu návrhu na změnu informačního systému ve zdravotnictví. Předseda úřadu Igor Němec se s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) dohodl, že k uvedení registru do provozu musí do dvou let k novému předpisu vzniknout upřesňující vyhláška. Pokud nebude stačit, slíbilo ministerstvo normu novelizovat, řekl včera Němec novinářům.

ÚOOÚ nesouhlasí, aby byl národní zdravotnický systém do nové právní úpravy převeden v dosavadním stavu, protože se jedná o pravidla z 60. let minulého století, která jsou v rozporu s standardy a soudobou praxí vyspělých zemí. „Za hlavní nedostatek vládního návrhu je nutno považovat velmi obecné zaměření na celkový rámec informačního systému - vůbec nejsou definovány účelné a přesně stanovené postupy zpracování citlivých údajů občanů,“ uvádí úřad.

Ministerstvo podle ÚOOÚ ani neodůvodnilo potřebnost dlouhodobého uchování citlivých údajů v registrech a nutnost sdílení dat napříč registry. Zkušenosti z jiných evropských států totiž prý ukazují, že pro účely, kterým má systém sloužit, stačí databáze odborných studií, které jsou vedeny buď se souhlasem pacientů nebo anonymně.

Na vzdory odporu opozice dnes návrh zákona o zdravotních službách, který vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů včetně registrů, schválila sněmovna.


Komentovat článek: Pravidla pro zdravotnické registry má upřesnit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pravidla pro zdravotnické registry má upřesnit…

Komentáře

další 2 komentáře
Hana Hluštíková Lege artis šmírování ?  | 28. 11. 2011 13:14

Je to pokus o bezprecedentní degradaci lékařské profese, jakož i nehorázný zásah do lidských práv.Doufám, že kompetentní osoby se probudí a pošlou tento legislativní zmetek tam, kam patří, nebo zasáhnou jiné kompetentní osoby se zdravým rozumem a učiní tak z titulu soudní moci. Jinak nám nezbude, než rezignovat na vyžadování zdravotnické péče ve vlastní zemi !

kkk registry všeho  | 9. 09. 2011 05:59

maji v Evrope dlouhou tradici. Treba si ministersti urednici vzali mustr tady: http://movie-library.cz/film/296882-hitlerovi-lekari-vrazedne-reformy-tv-serial/ a ja jen mohu doufat, ze je to brzo prejde. Jinak hrozi ze se registra zvrhnou jako se to jiz jednou stalo.. REGISTRY NIKDY.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné