Pravidla se nemusí řešit přes ministra

mikrofon, média, rozhovor

„Nevylučuji, že jsou nemocnice, kde by peníze k lékařům nemusely doputovat,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula.

HN: Jak vnímáte současnou situaci kolem odchodů lékařů?

Vnímáme ji velmi citlivě. Ta rovinka, ve které je možno se dohodnout, se velmi zkracuje. Do nějakého 12. února bychom skutečně potřebovali dohodu. Jinak budeme muset provádět kroky, které už v některých případech mohou být nevratné. Museli bychom začít vyprazdňovat některá oddělení.

HN: Jak by u vás v nemocnici ty nevratné kroky vypadaly?

Museli bychom jít na omezený provoz. Některé kliniky nejsme schopni kvůli vysokému počtu výpovědí udržet ve standardním režimu. Všechny plánované zákroky by na některých klinikách musely být odloženy a některé kliniky bychom museli vyprázdnit do data, kdy doktoři odejdou.

HN: Museli byste odmítat pacienty ještě před prvním březnem?

Ano. Museli bychom začít odmítat pacienty, ale přitom někteří z nich čekají na zákrok několik měsíců, to se dá těžko vrátit i z hlediska důvěry.

HN: Kolik lékařů u vás odchází. Jste po Bulovce druhá nejpostiženější fakultní nemocnice?

Pokud se to vztáhne na celkový počet lékařů, tak jsme za ní. Ovšem já bych řekl, že co do počtu výpovědí jsme ještě před Bulovkou. Výpovědi podalo kolem 180 z 573 lékařů.

HN: Vrátím se k požadavkům lékařů. Proč jsou pro vás nepřijatelné kolektivní dohody, kde by bylo stanoveno, že se platy lékařům zvýší o 8 až 12 tisíc?

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!