Právník k Diagu: zákon platí i pro politiky

Postup státu v kauze Diag Human, a především jeho snahu relativizovat a napadat rozhodnutí nezávislé arbitráže, včera ostře odsoudil předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské a agrární komoře Bohuslav Klein. „Právní řád platí, i když se politikům nelíbí,“ řekl Klein…

Postup státu v kauze Diag Human, a především jeho snahu relativizovat a napadat rozhodnutí nezávislé arbitráže, včera ostře odsoudil předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské a agrární komoře Bohuslav Klein.

„Právní řád platí, i když se politikům nelíbí,“ řekl Klein. Řada politiků, včetně několika bývalých ministrů zdravotnictví, totiž sice nepřímo, ale zato zcela jednoznačně opakovaně prohlásila, že výrok arbitrů v kauze Diag, v níž jde o miliardy, neuznává.

Rozhodčí nálezy, které uznaly právo firmy Diag Human na odškodnění za to, že jí stát zmařil obchodní aktivity, byly podle Kleina zpracovány velmi kvalitně.

Včera oslovení právníci také kritizovali neochotu politiků vypátrat odpovědnost konkrétních osob a jejich snahu odvést pozornost veřejnosti zcela jiným směrem.

Policejní vyšetřování v kauze Diag Human se už totiž nyní netýká trestní odpovědnosti úředníků ministerstva zdravotnictví či jiných zástupců státu, kteří v kauze samotné i při vedení sporu pochybili, ale zkoumání obchodních aktivit Diagu.

Podněty pro jeho zahájení přitom přišly na státní zastupitelství ze sněmovní vyšetřovací komise.

Jejím hlavním posláním by však mělo být, zda nepochybil některý ze státních úředníků zapletených do kauzy. Předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD) ale tvrdí, že se jednalo „spíše o neobratnost než jejich zlý úmysl“.

„Politici z vládnoucích stran se, spíše než ochránit kapsy daňových poplatníků, snaží už poněkolikáté prohraný spor prodlužovat a přehrát ho opět na příští vládu,“ řekl právník, který si nepřál být jmenován.

Nejvyšší soud v Brně také před měsícem definitivně smetl ze stolu žalobu ministerstva zdravotnictví, kterou se domáhalo zbavení závazku mlčenlivosti k případu výrokem soudu.

A to i proto, že spornou povinnost lze zrušit pouhou dohodou stran a Diag Human státu zrušení závazku mlčenlivosti již několikrát nabízel. Stát tak jen nelogicky protahuje spor a odmítá veřejnost informovat, shodují se právníci.

Stát již vyplatil firmě Diag Human 326 miliónové odškodné a hrozí mu, že další miliardy bude muset zaplatit.

Právo

Ohodnoťte tento článek!