Prázdniny ještě pořádně nezačaly a fakultní nemocnice už nemá krev

Transfuzní stanice plzeňské fakultní nemocnice shání krev všech skupin a zejména faktorů RH negativních. „Nemocnice už v pátek musela nakupovat krev od jiných zdravotnických zařízení v tuzemsku. Chybí krev skupin A, B, AB i 0…

Fakultní nemocnice nemá krev. Už v pátek ji sháněli po celé republice, aby jí v Plzni měli dostatečné zásoby na první prázdninový víkend.

Plzeň – Transfuzní stanice plzeňské fakultní nemocnice shání krev všech skupin a zejména faktorů RH negativních. Potvrdila to primářka Růžena Herynková.

„Nemocnice už v pátek musela nakupovat krev od jiných zdravotnických zařízení v tuzemsku, aby měla na víkend dostatečné zásoby. Přitom při složité operaci může jeden pacient spotřebovat i 40 krevních konzerv. V jedné je 450 mililitrů. Chybí krev skupin A, B, AB i 0,“ doplnila mluvčí nemocnice Renata Veselá. Zkušenosti z předchozích let ukazují, že nejkritičtější je to se zásobami krve v nemocnicích ve druhé půli srpna. Krev se může skladovat maximálně 35 dnů, a když si nemocnice udělá zásoby před prázdninami, nejpozději do 14. srpna musí být spotřebovaná. Nemocnice ji ale podle Veselé spotřebuje většinou mnohem dříve.

V registru transfuzní stanice je asi 10 tisíc dárců, před deseti lety jich bylo o dva tisíce více. Dárců ubývá, protože se zhoršuje zdravotní stav populace a zvyšují nároky na kvalitu odebrané krve. Vyšetření jsou podle Veselé přísnější, a v registru se tak nestačí doplňovat úbytek dárců.

„Budeme rádi, když pozvaní dárci budou k odběrům docházet tak, jak je vyzveme. Pokud zjistí, že plánovaný termín odběru se kryje s jejich pobytem na dovolené, potěší nás, když přijdou s předstihem. Samozřejmě rádi uvítáme také nové dárce,“ říká Herynková. Komu je víc než 18 let a chce darovat krev poprvé, musí podle ní přijít s potvrzením o zdravotním stavu od svého praktického lékaře.

„Podmínkou je, aby neprodělal žloutenku, netrpěl závažnou chorobou, nechová se promiskuitně a nebere drogy. Mezi dvěma odběry je ideální pauza čtvrt roku, v případě nutnosti by neměla být kratší než dva měsíce,“ vysvětluje Veselá.

Plzeňská transfuzní stanice ročně uskuteční 18 tisíc odběrů. Každý dárce má podle zákona v den odběru nárok na volno.

PETR JEŽEK, Plzeňský deník, 1.7.2002

Ohodnoťte tento článek!