Praze chybí psychiatrické ordinace pro narkomany

Titulní obrázek

Metropole je pro drogově závislé stále centrem číslo jedna. Podle průzkumů je v Praze přibližně 10 tisíc narkomanů. Podle odborníků je šedesát procent z nich nemocných žloutenkou typu C, která se nedá vyléčit a je velmi nebezpečná…

Odborníci varují: V metropoli chybí síť alkohol-toxikologických ordinací (AT ordinace), které se věnují odborné psychiatrické léčbě závislých pacientů. Navíc jednoduché testy, které odhalí žloutenku už v neziskových centrech, se od letoška nemohou používat, protože nemají atest ministerstva zdravotnictví.

Dříve bylo ordinací více

V minulosti, tedy konkrétně před rokem 1990, přitom bylo specializovaných AT ordinací v republice více než 200. Léčili se v nich převážně alkoholici. S pádem komunistického režimu se objevily nestátní neziskové organizace, které se začaly věnovat léčbě drogově závislých. „Ty ale nemohu odborností psychiatry nahradit. AT center je od té doby v Praze asi pět, což je na metropoli strašně málo,“ zdůvodnil Vratislav Řehák ze sdružení Remedis, které poskytuje zdravotní péči drogově závislým. Psychiatrická léčba narkomanů je nutností, jenže lékaři – psychiatři se více věnují léčbě alkoholiků, tvrdí. „Vypadají lépe, je s nimi snazší spolupráce. V případě narkomanů tomu tak není. Jedná se o problémové pacienty, kteří mohou lékaře odpuzovat svým vzhledem a chováním,“ vysvětlil Řehák.

Nejsou testy na žloutenku

Podle odborníků, kteří se věnují drogově závislým, je nutné mít komunitu narkomanů pod kontrolou. Jsou významnými nositeli žloutenky typu C. Do loňského roku fungovaly takzvané rychlé testy, které mohly onemocnění diagnostikovat už v centrech, která se narkomanům věnují. Podle nových pravidel potřebují testy certifikaci ministerstva zdravotnictví. Žádný z testů certifikát dosud neobdržel. „To nám velmi komplikuje situaci, nezbývá nám než posílat klienty přímo k hepatologům,“ řekla Martina Richterová Těmínová z protidrogového sdružení Sananim. Drogoví uživatelé ale lékaře často nenavštíví, a pokud tak učiní, stává se prý, že je lékař odmítne ošetřit.

Jitka Eisenhammerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!