Přejít na obsah

Praze chybí psychiatrické ordinace pro narkomany

zpět
4.10.2007

Metropole je pro drogově závislé stále centrem číslo jedna. Podle průzkumů je v Praze přibližně 10 tisíc narkomanů. Podle odborníků je šedesát procent z nich nemocných žloutenkou typu C, která se nedá vyléčit a je velmi nebezpečná...

Odborníci varují: V metropoli chybí síť alkohol-toxikologických ordinací (AT ordinace), které se věnují odborné psychiatrické léčbě závislých pacientů. Navíc jednoduché testy, které odhalí žloutenku už v neziskových centrech, se od letoška nemohou používat, protože nemají atest ministerstva zdravotnictví.

Dříve bylo ordinací více

V minulosti, tedy konkrétně před rokem 1990, přitom bylo specializovaných AT ordinací v republice více než 200. Léčili se v nich převážně alkoholici. S pádem komunistického režimu se objevily nestátní neziskové organizace, které se začaly věnovat léčbě drogově závislých. „Ty ale nemohu odborností psychiatry nahradit. AT center je od té doby v Praze asi pět, což je na metropoli strašně málo,“ zdůvodnil Vratislav Řehák ze sdružení Remedis, které poskytuje zdravotní péči drogově závislým. Psychiatrická léčba narkomanů je nutností, jenže lékaři - psychiatři se více věnují léčbě alkoholiků, tvrdí. „Vypadají lépe, je s nimi snazší spolupráce. V případě narkomanů tomu tak není. Jedná se o problémové pacienty, kteří mohou lékaře odpuzovat svým vzhledem a chováním,“ vysvětlil Řehák.

Nejsou testy na žloutenku

Podle odborníků, kteří se věnují drogově závislým, je nutné mít komunitu narkomanů pod kontrolou. Jsou významnými nositeli žloutenky typu C. Do loňského roku fungovaly takzvané rychlé testy, které mohly onemocnění diagnostikovat už v centrech, která se narkomanům věnují. Podle nových pravidel potřebují testy certifikaci ministerstva zdravotnictví. Žádný z testů certifikát dosud neobdržel. „To nám velmi komplikuje situaci, nezbývá nám než posílat klienty přímo k hepatologům,“ řekla Martina Richterová Těmínová z protidrogového sdružení Sananim. Drogoví uživatelé ale lékaře často nenavštíví, a pokud tak učiní, stává se prý, že je lékař odmítne ošetřit.

Jitka Eisenhammerová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Praze chybí psychiatrické ordinace pro narkomany

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Praze chybí psychiatrické ordinace pro narkomany

Komentáře

další 2 komentáře
fet Někdo se probudil?!  | 6. 10. 2007 23:04

Jak je už zvykem, tak se asi teprve teď někdo probudil. O tom už ví každý laik, že je jich málo a že to nikdo nedělá... Kde jsou ty prošustrovaný miliony? Kde jsou ty neziskovky? Kde jsou odborníci a protidrogoví koordinátoři? Co udělal náš universální odborník (primátor Prahy) v minulosti? Kam se poděli všichni ti odborníci a psychologové i psychiatři? Je to ostuda!

katango Podle mne by se žádný příčetný lékař  | 5. 10. 2007 08:17

nepustil do provozování " soukromé " ordinace pro drogově závislé.Práce je to těžká,je málo satisfakce v tom smyslu,že někoho tzv vyléčíte a nelze ani ( podle mne ) k pacientům přistupovat podle vzoru nízkoprahových center.Aniž bych kalkulovala náklady a příjmy,tuším,že by se člověk jen těžko uživil.Pokud chce Praha tyto ordinace,nech%t si je zřídí sama,lékaře v nich slušně platí a náklady hradí taky sama.ono ani s alkoholiky to není žádný med.Dělala jsem přes rok vedoucího lékaře AT ordinace,skoro každý den,kdy se ordinovalo,bylo nebezpečí,že mne a dcě sestry nějaký alkoholik napadne.Nemyslím si,že by to s toxikomany bylo jiné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné