Přejít na obsah

Pražská Bulovka už nebude fakultní nemocnicí

zpět
16.9.2011
FN Bulovka
zvětšitFN BulovkaZdroj: www.fnb.cz

FN Bulovka | Zdroj: www.fnb.cz

 

Co se stane, až dvě pražské nemocnice ztratí přívlastek fakultní? Rozsah poskytované péče má být zachován. Smlouvy, které máme s fakultami, poběží i nadále. Žádné další podrobnosti ale nemáme," řekla Deníku mluvčí krčské nemocnice Martina Štanclová.

Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera vychází z toho, že jsou v hlavním městě pouze tři lékařské fakulty, a proto by měly zůstat jen tři fakultní nemocnice, které jsou s nimi propojené.
Dále tak budou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice v Motole.

O Bulovku už před časem projevilo zájem hlavní město. Důvodem je, že v areálu Praha vlastní asi osmdesát procent budov a pozemků. „V říjnu předložím zastupitelům prohlášení o převodu Bulovky na Metropolitní nemocnici,“ řekl náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický s tím, že Praha jedná s ministerstvem zdravotnictví o převodu nemocnice jako celku.

„Nebudou z toho vyjímány jednotlivé kliniky,“ upřesnil Kabický. Bulovka by pod správu hlavního města měla přejít od 1. ledna roku 2013. „Bude nadále sloužit pacientům jako dosud. Stane se příspěvkovou organizací, a kromětoho bude poskytovat péči i zaměstnancům společností, které Praha vlastní,“ popsal záměr Kabický. Praha ale bude požadovat, aby město získalo do správy nemocnici bez dluhů. Jaký dluh Bulovka v současnosti má, však Kabický s ohledem na ministerská jednání nechtěl prozradit.

Podle něho ale bude vypuštění přívlastku fakultní znamenat pro nemocnic administrativní náklady. „Předpokládám, že tak osm milionů padne na změnu hlavičkových papírů,“ odhadl Kabický.

Kromě Bulovky Praha uvažuje i o správě nemocnice v Krči. Také v jejím areálu vlastní hlavní město pozemky. Dříve než v roce 2014 ji ale Praha nepřevezme.

Kritici návrhu poukazují na to, že nemocnice na Bulovce i nemocnice v Krči leží na lukrativních pozemcích, a je proto nutné počítat se silnými zájmy privátních subjektů. „Město už v minulosti ztratilo podivným způsobem majoritu v Pražské teplárenské a problémy opakovaně přinesla privatizace Pražských vodovodů a kanalizací. U nemocnic může dojít k posloupnosti: zadlužení, odfakultnění, příchod strategického partnera v podobě menšinového vlastníka, nedostatek peněz v rozpočtu města, navýšení jmění menšinovým vlastníkem, ztráta majority města, zmenšení rozsahu zdravotní péče na lukrativní obory, rozprodej zbytkového majetku.

Obě nemocnice se nacházejí v lokalitách žádaných pro bydlení,“ řekl Petr Štěpánek, bývalý radní hlavního města pro oblast životního prostředí. Podle něho v minulosti vznikla studie o vzniku metropolitní nemocnice. Počítala ale s mnohamiliardovými náklady a investicemi na provoz zdravotnického zařízení. Ty však v současném rozpočtu města chybí.


Komentovat článek: Pražská Bulovka už nebude fakultní nemocnicí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pražská Bulovka už nebude fakultní nemocnicí

Komentáře

další 2 komentáře
Pinďa a co  | 19. 09. 2011 12:29

přednostové klinik??? to jim zruší kliniku bez náhrady??? copa si počnou??

98 To snad není možný,  | 17. 09. 2011 10:45

bylo by tak složité přeškrtnout slovo fakultní a používat dál staré tiskopisy? Komu by to prosím vás vadilo. Na zbytečné rozhazování máme peněz dost. Kdysi se vytiskly nové neschopenky, pak se změnil zákon a ty neschopenky se všechny vyhodily. Přitom se klidně mohly doužívat dál. Soudruzi, takhle ten rozvinutý kapitalismus nevybudujeme.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné