Pražská ČSSD: Záchranka by neměla rušit převozy nemocných lidí

Titulní obrázek

Pražským zastupitelům za opoziční ČSSD se nelíbí to, že městská záchranná služba už nebude zajišťovat dopravu nemocných a raněných, jejichž stav není akutní. Postihne to podle nich chudší pacienty…

Soukromé společnosti nemají zájem o převozy, které se jim nevyplatí, řekl místopředseda sociálnědemokratické frakce v zastupitelstvu Miroslav Poche.

Návrh na zrušení dopravy nemocných a raněných už schválila městská rada. Potvrdit to musejí zastupitelé. Jde například o převozy lidí mezi nemocnicemi nebo z domova k lékaři. Záchranná služba tímto krokem údajně ušetří asi 14 milionů korun za rok.

Podle sociálních demokratů by služba neměla být zastavena okamžitě. Měla by být rušena postupně. „Je nutné nejprve najít systém, který by garantoval stejný přístup i pro takzvané nevýhodné pacienty,“ řekl Poche. Problém je ve způsobu placení této služby zdravotními pojišťovnami, dodal.

V Praze zajišťují převozy nemocných a raněných lidí zhruba dvě desítky soukromých společností a sedm státních nemocnic. Pražská záchranná služba má na této dopravě asi desetiprocentní podíl. Většinu tvoří ztrátové převozy, o které nemají jiné organizace zájem, například na krátké vzdálenosti.

Pražská záchranná služba bude nadále poskytovat zdravotní pomoc lidem na tísňové lince 155, kterou v metropoli obsluhuje.

ČTK

Pražská ČSSD: Záchranka by neměla rušit převozy nemocných lidí
Ohodnoťte tento článek!