Pražská nemocnice Na Františku bude rušit lůžka a propouštět lidi

Slovenští lékaři hrozí hromadnými výpověďmi

Pražská nemocnice Na Františku, kterou spravuje městská část Praha 1, bude muset omezit počet lůžek a propustit část zaměstnanců. Zdravotnické zařízení, které se řadu let potýká s finančními i personálními problémy, chce Praha 1 stabilizovat nejpozději do roku 2016. Návrh restrukturalizace nemocnice představil zastupitelům místostarosta Daniel Hodek (ČSSD).

„Nemocnice zůstane v majetku Prahy 1. Nikdo nepočítá s jejím zrušením. Myslím, že od plného nastartování restrukturalizace může být soběstačná do tří let,“ řekl ČTK Hodek. Městská část přispívala nemocnici každoročně zhruba 25 milionů korun, pro letošek vyčlenila 15 milionů. Rozpočet nemocnice je kolem 350 milionů korun.

Zřizovatel počítá s omezením lůžek asi o 30 procent. V současné době je v nemocnici 217 lůžek. „Reálně využívaných je 186 lůžek, ostatní zejí prázdnotou a nejsou na nich pacienti,“ uvedl spoluautor návrhu a poradce místostarosty pro zdravotnictví Martin Stříteský. V návrhu se počítá se snížením až na 154 lůžek.

Omezení lůžek by mělo doprovodit i sloučení intenzivní péče do multioborové jednotky intenzivní péče a uvolnění některých prostor, které by mohla nemocnice pronajímat.

Spolu se snížením počtu lůžek by ubylo také zaměstnanců. Podle prozatímního ředitele nemocnice Roberta Zelenáka bude muset odejít 30 až 40 lidí ze současných asi tří stovek zaměstnanců. „Půjde o střední zdravotnický personál i lékaře,“ uvedl Zelenák. „Čím dříve změnu uděláme, tím dříve budou úspory. Ale reálně to bude až ke konci roku, musíme počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou,“ dodal.

Nemocnice má problémy dlouhodobě. Vloni do ní nastoupil nový ředitel Libor Filipi, kterého vybrala komise městské části, aby nemocnici stabilizoval. Filipi ale na konci roku odstoupil, zdůvodnil to zdravotními problémy. Filipi od nástupu do funkce čelil obviněním, že byl příslušníkem vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti. Filipi obvinění popíral a hájil se čistým lustračním osvědčením. Nový ředitel má být vybrán ve výběrovém řízení.

V roce 2011 vykázala nemocnice na provozní úrovni ztrátu 33 milionů korun, vloni to bylo téměř 23 milionů. Ekonomické audity za poslední roky navíc ukazují nejasnosti, radnice dokonce zvažuje podat trestní oznámení na bývalá vedení.

Nemocnice Na Františku je jediným zdravotnickým zařízením v Praze, které spravuje některá z městských částí. Do budoucna usiluje magistrát, aby do své správy získal Thomayerovu nemocnici, Nemocnici Na Bulovce, podolskou porodnici a psychiatrickou léčebnu v Bohnicích.

Ohodnoťte tento článek!