Pražská záchranka skončí s transporty pacientů

Titulní obrázek

Zdravotnická záchranná služba v Praze přestane zajišťovat dopravu nemocných a raněných lidí mezi zdravotnickými zařízeními, případně jejich domovy. Návrh, díky němuž by záchranka měla ušetřit zhruba 14 milionů korun ročně, v úterý odsouhlasili městští radní…

„Propuštěny budou asi tři desítky zaměstnanců. Očekává se také příjem asi 660 000 korun za prodej vozidel, která už nebudou potřebná,“ sdělil tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Fungovali jako taxislužba

Podle ředitele ZZS Zdeňka Schwarze už záchranka o zrušení převozu nemocných usilovala roky. „Po pěti letech se to konečně podařilo. Poslední dobou jsme vykonávali už jen transporty, které na nás jakoby zbyly, protože nepřipadaly soukromým společnostem výhodné. Mnohdy jsme fungovali jako taxislužba,“ posteskl si Schwarz.

„Tuto službu podle vyhlášky záchranná služba vůbec dělat nemá, jsme poslední kraj, kde to funguje,“ doplnil. Propouštění zaměstnanců navíc podle něj nebude tak markantní.

Tato městská příspěvková organizace převedla většinu svých pracovníků do jiné složky a umožnila jim rekvalifikaci.

„Někomu zase končí pracovní poměr na dobu určitou a mezitím si našel jinou práci. O tom, že změna nastane, už jsme pracovníky informovali dávno,“ sdělil Schwarz.

Převoz je na soukromnících

V metropoli teď budou zajišťovat převozy nemocných a raněných lidí zhruba dvě desítky soukromých společností a sedm státních nemocnic.

Zdravotnická záchranná služba Praha měla nyní na tomto druhu dopravy asi desetiprocentní podíl.

„Na zrušení této služby jsme připraveni. Teď jsme zpracovávali strategii pro ministerstvo zdravotnictví do roku 2012 a s touto skutečností jsme už kalkulovali,“ informoval tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce Petr Mach.

Lucie Boháčová, Jitka Eisenhammerová, Pražský deník

Pražská záchranka skončí s transporty pacientů
Ohodnoťte tento článek!