Pražská záchranná služba letos koupí 30 nových sanitek

Pražská záchranná služba letos koupí 30 nových sanitek. Za vozy, jejichž vybavení připomíná mobilní jednotku intenzivní péče, zaplatí 122 milionů korun.

Na požadavcích na nové vozy se podíleli i záchranářské posádky. Nové sanitky nahradí vozidla z let 2007 až 2009. Informovala o tom tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Naposledy nové sanitky stejného typu pražská záchranná služba převzala v roce 2016. „V návaznosti na dlouhodobý strategický plán chceme dosáhnout toho, že v roce 2021 bude pražská záchranka vybavena 80 moderními sanitními vozy, jejichž stáří nepřesáhne šest let,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Sanitky skříňového typu umožňují zdravotníkům přístup k pacientovi z obou stran a mohou transportovat více pacientů najednou. V zadávací dokumentaci byl kladen důraz na bezpečnost, komfort a kvalitní přístrojové vybavení zdravotnickou technikou i komunikačními a informačními systémy.

Ve vozech je záchranářům k dispozici monitor životních funkcí, plicní ventilátor, kyslíková terapie, polohovatelný hydraulický stůl, který eliminuje otřesy při přepravě, i samonakládací systém. Součástí výbavy jsou schodolezy, tedy přepravní křeslo vybavené transportními pásy ke snazšímu překonávání schodů v několikapatrových domech bez výtahů.

Pražská záchranná služba měla na konci loňského roku 142 vozidel, která za rok 2017 ujela celkem 2,5 milionu kilometrů. K zachování provozuschopnosti by měly být sanitky maximálně staré šest let při 250.000 najetých kilometrech.

Denně z 20 základen vyjíždí až 35 vozů rychlé zdravotnické pomoci. Z dlouhodobého hlediska stoupá každoročně přibližně o pět procent počet výjezdů pražských záchranářů. V 75 procentech je důvodem náhlé onemocnění, čtvrtinu případů jsou úrazy. V desetině případů vyjíždějí záchranáři k dětem.

Pražská zdravotnická záchranná služba zaměstnávala k začátku loňského prosince 478 lidí, z nichž 214 je záchranářů, 92 řidičů a 33 lékařů. Celkem 40 operátorů denně přijme 600 až 700 hovorů. K případům s nejvyšší naléhavostí je v hlavním městě dojezdový čas sanitek do osmi minut od přijetí tísňového volání.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!