Přejít na obsah

Pražská záchranná služba letos koupí 30 nových sanitek

zpět
23.2.2018
zvětšit Autor: Tomáš Kubelka

Autor: Tomáš Kubelka

 

Pražská záchranná služba letos koupí 30 nových sanitek. Za vozy, jejichž vybavení připomíná mobilní jednotku intenzivní péče, zaplatí 122 milionů korun.

Na požadavcích na nové vozy se podíleli i záchranářské posádky. Nové sanitky nahradí vozidla z let 2007 až 2009. Informovala o tom tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Naposledy nové sanitky stejného typu pražská záchranná služba převzala v roce 2016. „V návaznosti na dlouhodobý strategický plán chceme dosáhnout toho, že v roce 2021 bude pražská záchranka vybavena 80 moderními sanitními vozy, jejichž stáří nepřesáhne šest let,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Sanitky skříňového typu umožňují zdravotníkům přístup k pacientovi z obou stran a mohou transportovat více pacientů najednou. V zadávací dokumentaci byl kladen důraz na bezpečnost, komfort a kvalitní přístrojové vybavení zdravotnickou technikou i komunikačními a informačními systémy.

Ve vozech je záchranářům k dispozici monitor životních funkcí, plicní ventilátor, kyslíková terapie, polohovatelný hydraulický stůl, který eliminuje otřesy při přepravě, i samonakládací systém. Součástí výbavy jsou schodolezy, tedy přepravní křeslo vybavené transportními pásy ke snazšímu překonávání schodů v několikapatrových domech bez výtahů.

Pražská záchranná služba měla na konci loňského roku 142 vozidel, která za rok 2017 ujela celkem 2,5 milionu kilometrů. K zachování provozuschopnosti by měly být sanitky maximálně staré šest let při 250.000 najetých kilometrech.

Denně z 20 základen vyjíždí až 35 vozů rychlé zdravotnické pomoci. Z dlouhodobého hlediska stoupá každoročně přibližně o pět procent počet výjezdů pražských záchranářů. V 75 procentech je důvodem náhlé onemocnění, čtvrtinu případů jsou úrazy. V desetině případů vyjíždějí záchranáři k dětem.

Pražská zdravotnická záchranná služba zaměstnávala k začátku loňského prosince 478 lidí, z nichž 214 je záchranářů, 92 řidičů a 33 lékařů. Celkem 40 operátorů denně přijme 600 až 700 hovorů. K případům s nejvyšší naléhavostí je v hlavním městě dojezdový čas sanitek do osmi minut od přijetí tísňového volání.


Komentovat článek: Pražská záchranná služba letos koupí 30 nových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné