Přejít na obsah

Přechod na systém úhrad DRG se expertům zamlouvá, změna role zdravotních pojišťoven nikoli.

zpět
31.8.2011
ČZF
zvětšitČZF
Autor: ČZF

ČZF | Autor: ČZF

 

České zdravotnické fórum (ČZF) realizovalo 10. kolo projektu HEZR (Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví), jehož cílem je veřejnosti pravidelně zprostředkovat názor odborné veřejnosti na často diskutovaná, důležitá, inovativní nebo bezprecedentní opatření ekonomicko-sociálního charakteru ovlivňující kvalitu života občanů země.

„Dle názorů hodnotitelů (56 odborníků - ekonomové, analytici, manažeři, sociologové, podnikatelé, zástupci stavovských organizací, pacientských organizací, akademické půdy a odborní žurnalisté) nejpřínosnějšími opatřeními ovlivňující zdravotnictví v období květen - červenec 2011 byly návrhy na změnu systému úhrad na systém DRG a představená doporučení NERVu pro zdravotnictví. Nejhůře hodnoceným opatřením byl návrh změny role zdravotních pojišťoven v systému,“ uvedl vedoucí projektu Michael Vích.

Nejpřínosnějším opatřením pro rozvoj zdravotnictví předloženým za poslední tři měsíce je návrh na změnu systému úhrad - systém DRG (systém úhrad za diagnózu).

Zavedení systému DRG by měla být cestou k průhlednosti a transparentnosti v systému úhrad za zdravotní péči. Je nutné, aby tento systém byl dobře nastaven, aby nedocházelo například k neadekvátnímu zkracování délky hospitalizace pacientů.

Dobře nastavený systém by měl přispět ke zvýšení transparentnosti úhrad za jednotlivé diagnózy. Otázkou je, zda tento systém nebude stimulovat nákladovost systému. Zavedení každého systému má své výhody i nevýhody, jde o to, zda budou výhody převažovat, říká Michael Vích, vedoucí projektu HEZR.

Druhým nejpřínosnějším opatřením jsou doporučení NERvu pro zdravotnictví

Experti uznávají, že navržená opatření jsou racionální a mnohá jsou již zaváděna do praxe. Experti upozorňují, že při zavedení dvousložkového pojistného, by nominální složka neměla být povinná, ale volitelná. Celkově je ale nutné říci, že mnohá navržená opatření nejsou pro systém zdravotní péče systémová.

Nejškodlivějším opatřením je návrh na změnu role zdravotních pojišťoven

Experti se obávají případného tunelování zdravotních pojišťoven a užití vybraných finančních prostředků na jiné účely. Dle expertů toto opatření jasně dokládá ústup od hodnoty zdraví ke zboží. Ze zdravotních pojišťoven se nesmí stát byrokratické instituce, které budou racionálně zdůvodňovat, proč pojištěnci danou léčbu neuhradí. „Zazněly i obavy, zda to není první krok vedoucí k privatizaci veřejného zdravotního pojištění“, dodává Michael Vích.


Klíčová slova

Autoři

ČZF, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

30.6. Uzdravit zdravotnictví Uzdravit zdravotnictví
0 příspěvků
2.6. Lidé se musí naučit systém DRG používat Lidé se musí naučit systém DRG používat
1 příspěvků

Komentovat článek: Přechod na systém úhrad DRG se expertům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přechod na systém úhrad DRG se expertům…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiri Zelezny samozvani "odbornici"  | 31. 08. 2011 13:26

Navrhy NERVu, jakoz i dalsich "odborniku" jsou prakticky bezcenne a ve skutecnosti pomohou pouze zakonzervovat soucasny stav, kdy dochazi ke skodlive konkurenci zdravotnich pojistoven mezi sebou misto toho, aby byly nepotrebne pojistovny zruseny. I nadale jsou vyhazovany stamiliony za bezcenny IZIP. Zpusob, jakym ministerstvo zdravotnictvi resi pseudokauzu okolo Diag Human je tez velmi nepresvedcivy. Vypada to, ze ministr neumi od teto od sameho pocatku zfalsovane "arbitraze" odstoupit.

H E  | 31. 08. 2011 10:11

Experti jsou pitomci, jestliže se obávají, aby se ze zdravotních "pojišťoven" nestaly byrokratické instituce. Za co jiného je považují ? Od samého začátku je řídí úplní laici s jediným zájmem, co nejvíce si nakrást.

BOB VZP je zjevně tunelována již dnes!  | 31. 08. 2011 09:23

Již dnes naši politici umožňují ztráty prý až 50 miliard korun ročně z našich peněz na naše zdraví! *** Jsou si naši politici vědomi, že soustavným omezování lékařů léčit svoje pacienty snižují nejen kvantitu, ale především i kvalitu práce a odpovědnost lékařů?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné