Před 105 lety byla zaregistrována ochranná známka Alpa

Slovem francovka se od počátku 19. století označuje alkoholový extrakt s příměsí různých bylin a látek, který slouží k masážím a dalším léčebným účelům. Extrakt se vyvinul z francouzské pálenky s vysokým obsahem alkoholu, podle kterého se začalo používat označení francovka. Synonymem pro francovku je v Česku značka Alpa, jejíž slovní ochrannou známku si 18. července 1913 nechal zaregistrovat brněnský živnostník Josef Veselý.

Původní pálenku získávanou destilací různých druhů ušlechtilých vín po sobě ve Vídni údajně zanechali napoleonští vojáci na počátku 19. století. Nápoj tehdy sloužil k podpoře trávení, ale později byly objeveny osvěžující účinky tekutiny při vtírání do kůže. Prázdné sudy pak posloužily pro přípravu alkoholového extraktu z různých bylin podle vlastní fantazie řady výrobců a extraktu se začalo říkat francovka.

Několik dní po zaregistrování slovní ochranné známky si Josef Veselý nechal zaregistrovat obrazovou známku – etiketu s vodní vílou a názvem Alpa. Od roku 1930 má Alpa na obalu typickou žlutou hvězdu na modrém podkladu. Společnost již od počátku své existence kladla důraz na podporu prodeje a s firmou například spolupracoval akademický malíř Leo Heilbrunn, který pracoval také pro firmu Baťa.

Základem receptury francovky je alkoholický roztok éterických olejů, silic, bylin a přírodního mentolu. „Dvojčetem“ mentolové Alpy se po druhé světové válce stala francovka Lesana, která obsahuje výtažek z borovicového jehličí.

Společnost, která se v počátcích jmenovala „První česká výroba francovky Alpa Josef Veselý, Brno – Král. Pole.“, se v roce 1948 přestěhovala do Velkého Meziříčí, kde sídlí dodnes. V roce 1994 byla zprivatizována a francovka Alpa je stále nejznámějším výrobkem této stejnojmenné společnosti. Kromě francovky společnost vyrábí širokou škálu kosmetických přípravků, repelenty nebo například opalovací přípravky.

Ohodnoťte tento článek!