Přejít na obsah

Před 15 lety Nizozemsko jako první na světě povolilo eutanazii

zpět
31.3.2017
*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazie
zvětšit*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazieZdroj: Shutterstock

*nemocncie, smrt, úmrtí, eutanazie | Zdroj: Shutterstock

 

Jako první země na světě legalizovalo možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení před 15 lety, 1. dubna 2002, Nizozemsko.

Eutanazii (z řeckého thanatos=smrt a eu=dobrý) i dnes uznává jen velmi málo zemí, jedná se jen o Nizozemsko, Belgii, Lucembursko a Kolumbii. V některých dalších státech platí tzv. asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. V České republice eutanazie povolena není.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám; asistující například připraví sebevrahovi jedovatý nápoj a je sebevraždě přítomen, zajistí prostory a postará se o tělo, nápoj ale vypije sebevrah sám. Tzv. asistovaná sebevražda je v současnosti legální ve Švýcarsku, Německu, Japonsku, Kanadě a v šesti státech USA (Washingtonu, Oregonu, Coloradu, Vermontu, Montaně a Kalifornii) a ve federálním distriktu s hlavním městem Washingtonem.


Komentovat článek: Před 15 lety Nizozemsko jako první na světě…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné