Přejít na obsah

Před operací má pacienta informovat operatér i anesteziolog

zpět
15.7.2008

Operace nebo jakýkoli jiný výkon prováděný v anestézii, tedy v narkóze, bývá zejména pro nezkušené pacienty zdrojem obav. K nim obvykle není důvod. Před každou operací musí pacienta informovat o zákroku jak operatér, tak anesteziolog. "A nebojte se jich ptát na cokoli, každý detail zákroku. Je to vaše zdraví a máte na to právo," nabádá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek...

Ministerstvo zdravotnictví nabádá nemocné, aby se nebáli ptát na všechny detaily zákroku, jde o jejich zdraví

Operace nebo jakýkoli jiný výkon prováděný v anestézii, tedy v narkóze, bývá zejména pro nezkušené pacienty zdrojem obav.

K nim obvykle není důvod. Před každou operací musí pacienta informovat o zákroku jak operatér, tak anesteziolog.

„A nebojte se jich ptát na cokoli, každý detail zákroku. Je to vaše zdraví a máte na to právo,“ nabádá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Vydal k tomu i doporučení, jak se připravit na operaci a jak se v nemocnici chovat. Zásady shrnul v Knize bezpečí pacienta.

„Jde o vaše zdraví a vaši bezpečnost, takže je na místě dostatečná obezřetnost,“ opakuje ministr. „Jistě nelze rozsáhlou přípravu realizovat vždy - tam, kde se jedná o akutní výkon a není čas na prověřování kvalit personálu či nemocnice jako takové. Přesto byste měli vy, případně vaši blízcí dbát na to, abyste měli maximální možný pocit bezpečí.“

Pohovor s operatérem

Před každým výkonem by s vámi měl promluvit lékař, který jej bude provádět. Ten by vám měl vysvětlit:

* jaký výkon doporučuje provést a proč,

* jaká jsou rizika tohoto výkonu,

* jaké jsou varianty řešení a jaká jsou rizika těchto variant.

Nenechte se zastrašit odbornou terminologií a požádejte lékaře, aby vám vše vysvětlil srozumitelně a pokud možno česky.

Lékař je povinen odpovědět na vaše dotazy, tak se neváhejte zeptat. Jediná hloupá otázka je ta, která nebyla položena!

Nebojte se, že ho rozzlobíte - naopak, pokud na váš dotaz reaguje nevhodně, je to možný signál toho, že se nejedná o dobrého odborníka.

Nezapomeňte se též zeptat na:

* obvyklou délku pobytu v nemocnici,

* výskyt bolestí po výkonu

* za jak dlouho po výkonu budete moci pravděpodobně znovu pracovat.

„Součástí pohovoru je sepsání formuláře tzv. informovaného souhlasu, kde jsou základní informace o výkonu uvedeny,“ říká Julímek. Pokud je na to čas a vy máte pocit, že si potřebujete operatérovy informace promyslet, případně je konzultovat s někým dalším, požádejte ho o posečkání se sepsáním informovaného souhlasu. Až do zahájení výkonu máte právo souhlas kdykoli odvolat.

Pohovor s anesteziologem

Pokud bude výkon proveden v anestézii (narkóze), je povinen vás informovat i lékař, který bude anestézii podávat. Jemu položte obdobné dotazy jako operatérovi.

Celková anestézie se obecně podává dvěma způsoby:

* jako tzv. inhalační, kdy vás lékař „uspí“, přitom obvykle zavede do vašich dýchacích cest rourku, která brání poruchám dýchání.

* anestézie svodná (epidurální) - podáním léku do páteřního kanálu se znecitliví daná část těla, pacient je během výkonu vzhůru.

Obě varianty mají výhody i nevýhody a ne u všech výkonů je možný výběr. Anesteziolog by vám měl odpovědět na otázku, které varianty anestézie jsou možné, a je-li to z odborného hlediska možné, vyhovět vašemu přání.

I o tomto pohovoru sepisuje anesteziolog formulář - informovaný souhlas.

Výše uvedené informace vám vždy musí podat lékař, nesmí být zastoupen zdravotní sestrou.

Prevence záměny

Bohužel jsou známy případy, kdy došlo k záměně pacienta při výkonu nebo k záměně strany či orgánu, na kterém se výkon provádí. K takovým případům dochází u nás i v zahraničí. Lze jim předejít jedině pečlivou přípravou ze strany zdravotníků a dostatečnou obezřetnosti samotného pacienta.

Nebojte se proto zeptat operatéra či ošetřujícího lékaře, jak je v dané nemocnici zajištěna prevence tzv. stranové záměny. Obvykle se to děje tak, že se v případě, že by k záměně stran mohlo dojít (např. u párových orgánů, jako jsou ledviny, či při operacích na končetinách), místo výkonu na kůži jasně označí.

V době, kdy jste utlumeni celkovou anestézií nebo přípravnou injekcí (tzv. premedikace), je zvýšené riziko, že si vás personál může splést s jiným pacientem. Zeptejte se proto ošetřujícího lékaře, případně sestry, jak se pacienti pro výkony v celkové anestézii označují. Nejvhodnější je používání identifikačních plastových náramků.

Opět platí - bezpečnost především.

Součástí pohovoru je sepsání formuláře tzv. informovaného souhlasu, kde jsou základní informace o výkonu uvedeny Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Před operací má pacienta informovat operatér i…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Před operací má pacienta informovat operatér i…

Komentáře

dalších 15 komentářů
Kyle Broflowski Re:Re:Re:rád si půjdu popovídat- v pracovní době  | 16. 07. 2008 19:10

Normálně se jim na to ANANAS. Nemůže tě nikdo nijak sankcionovat.Pošli je v klidu do <I>. Pokud by měli kecy a chtěli snižovat plat, řekni že odsloužíš jen 150 hodin, a pak ať ti políbí prananas.

dusič Re:Re:Re:rád si půjdu popovídat- v pracovní době  | 16. 07. 2008 13:04

Mám podobné zkušenosti, chápu že jsou pacienti před výkonem nervózní, ale mnoho působí, jakoby byli pod dormikem, nic neví, netuší, nic si nepamatujou. A abych nekecal, opravuji často za občas, to uspávání na 2 sály. Ale na anestez.ambulanci kapacitně bez šance.

čermák Re:Re:rád si půjdu popovídat- v pracovní době  | 16. 07. 2008 12:47

Já bych se nezeptal tak impresivně,ale zásadně souhlasím s tím,že podávat anestezie na 2 sálech bych níkdy nedělal/snad jen za 2 platy/ Prosím kolegu aby informoval o tom ,co se děje v jejich zařízení prof.Cvachovce,protože to je v současné době v ČR postup non lege artis. Jinak na naší anesteziologické ambulanci se od poloviny pacinetů dovídáme,že vůbec neví na jaký zákrok jdou,nikdo jim nic neřekl,z druhé půlky si to pacienti vůbec nezapamatovali,i když jim to prokazatelně operatér vyswvětlil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné