Přejít na obsah

Před pěti lety skončila protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme

zpět
16.2.2016
chodba, nemocnice
zvětšitchodba, nemocniceZdroj: Shutterstock

chodba, nemocnice | Zdroj: Shutterstock

 

Před pěti lety, 17. února 2011, skončila protestní akce lékařů nazvaná Děkujeme, odcházíme. Akce lékařů nespokojených jak s platy, tak například s nevyhovujícím systémem postgraduálního vzdělávání, začala v květnu 2010, na síle ale nabrala za přispění najaté PR agentury až čtyři měsíce později.

Nejviditelnějším požadavkem bylo zavedení jednotné mzdové normy pro zdravotníky tak, aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v ČR. Lékaři začali podávat výpovědi a hrozili hromadným odchodem do zahraničí.

Výpovědi do ledna 2011 podalo 3837 z uváděných zhruba 16.000 nemocničních lékařů. To mohlo silně zkomplikovat fungování nemocnic, do protestu se totiž ve velkém zapojili i specialisté z klíčových oborů, jako je anesteziologie či chirurgie. Nejúspěšnější byla akce na Vysočině, kde podalo výpověď zhruba 60 procent lékařů v nemocnicích, naopak nejméně, jen kolem deseti procent, se jich zapojilo v Praze.

Akce skončila dohodou protestujících s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Memorandum lékařům slíbilo zvýšení platů. Do nemocnic se jich zpátky nevrátilo jen asi pět procent.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Před pěti lety skončila protestní akce lékařů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Před pěti lety skončila protestní akce lékařů…

Komentáře

1 komentář
občan lékař zůstali otroky sponzorující nemocnice!  | 18. 02. 2016 07:29

Velký Vont Heger je podvedl a základní plat a mzda zůstaly hluboko pod průměrem v EU! Oni totiž tu práci dělají rádi, takže co? Jenže kapitalizmus je o zisku a ne o humanitě! Český lékař po promoci má v Německu 100 000 Kč. OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné