Před rokem se do ČR vrátila vysoce patogenní ptačí chřipka

Před rokem 4. ledna byl v Česku po deseti letech znovu potvrzen výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky (subtypu H5N8) v chovech.

Zatímco v roce 2007 byla vysoce patogenní ptačí chřipka zaznamenána pouze na malé části území republiky, loni se rozšířila po celé zemi. Veterináři ji potvrdili u volně žijících ptáků téměř ve všech krajích, v chovech bylo vyhlášeno 39 ohnisek nemoci. Chovatelé podali kvůli vybití zhruba 98.000 ptáků 866 žádostí o odškodnění.

Od začátku loňského roku bylo na území ČR postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 52 volně žijících ptáků v celkem 13 krajích. Veterináři nařídili usmrcení například více než 30.000 kusů drůbeže ve dvou komerčních chovech firmy Zephyr Františkovy Lázně na Chebsku. O zhruba 20.000 kusů přišel velkochov kachen firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, 17.000 kusů kachen bylo utraceno ve Vlachově Březí na Prachaticku a 10.000 kusů drůbeže v chovech v Moravském Krumlově a v Ivančicích na jižní Moravě, kde se nemoc loni objevila poprvé.

Poslední ohnisko loňské nákazy bylo vyhlášeno 22. března v malochovu drůbeže v Poseči na Karlovarsku. Tři měsíce poté, k 23. červnu Státní veterinární správy (SVS) vyhlásila, že Česko je oficiálně bez ptačí chřipky, což oficiálně uznala i Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Poté padla i omezení pro obchod s drůbeží, která zavedly některé státy. Dovoz drůbeže a drůbežích produktů z Česka kvůli ptačí chřipce postupně omezilo devět států mimo EU, například Rusko.

Ptačí chřipka loni zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

Před loňským lednem bylo v Česku nejvíce výskytů v letech 2006 a 2007. V roce 2007 byla vysoce patogenní aviární influenza (HPAI) v chovech drůbeže v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1900 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic. Stát vyplatil jako náhradu 50 milionů korun.

Ptačí chřipku, která je známa již od 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru H5N1, který je za určitých okolností přenosný na člověka, byl poprvé zaznamenán ve Skotsku v roce 1951. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Opětovně se vir objevil v prosinci 2003 v Jižní Koreji. V Česku se první případ chřipky viru H5N1 objevil v březnu 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. První případ výskytu v komerčním chovu byl potvrzen 20. června 2007 u uhynulých krocanů v Tisové na Orlickoústecku.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!