Přejít na obsah

Předběžná data ukazují vliv zákazu kouření na počty infarktů

zpět
2.11.2017
zvětšitZdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

 

Předběžná data po zákazu kouření v restauracích podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové ukazují pokles počtu hospitalizací kvůli srdečním příhodám a astmatickým záchvatům asi o deset procent. Jde ale o údaje za jednu nemocnici.

Na hodnocení protikuřáckého zákona je zatím brzy, řekla na včerejší tiskové konferenci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Dívali jsme se na hospitalizace ve Všeobecné fakultní nemocnici pro akutní koronární příhody a astmatické záchvaty za červen až září letos a loni. A letošní čísla jsou nižší zhruba o deset procent,“ řekla Králíková. Akutní koronární neboli srdeční příhody jsou většinou infarkty.

Podle Králíkové je zatím ale na konečné hodnocení účinnosti protikuřáckého zákona brzy. Pokles může být ovlivněn i jinými faktory, navíc jde o data z jediné nemocnice. „Uvidíme, jestli se příští rok ukáže, že hospitalizace poklesy o deset procent. Ale myslím si, že to tak bude,“ dodala. Zkušenosti ze zahraničí po zákazu kouření v restauracích ukazují, že pokles byl všude v průměru o deset procent.

Pokud by se potvrdil i v Česku, což ukážou až roční data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, ubylo by asi 4000 hospitalizací hlavně u lidí do 60 let a u nekuřáků. České zdravotnictví by tak mohlo ušetřit asi půl miliardy korun. Náklady na léčbu kuřáků se podle Králíkové odhadují na 120 miliard korun, na spotřební dani z tabáku se vybere přibližně polovina.

Odborníci odhadují, že v důsledku kouření letos zemře asi 16.000 Čechů. Nejvíc kuřáků umírá na onemocnění srdce a cév. Asi 15 procent z nich postihne rakovina plic. Podle Králíkové se případné omezení kouření v populaci projeví až za 30 let. U mužů už začal její počet klesat, u žen stále roste. „Zhruba před pěti lety předběhl počet úmrtí na rakovinu plic u žen počty úmrtí na rakovinu prsu,“ dodala Králíková. Zemře v jejím důsledku nejvíc ze všech nemocných rakovinou.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek začal platit na konci letošního května. Kromě kouření v restauracích, zoo nebo na dětských hřištích upravuje také prodej tabákových výrobků a alkoholu.


Komentovat článek: Předběžná data ukazují vliv zákazu kouření na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné