Přejít na obsah

Předlohu o rozdělení péče kritizuje i část koaličních poslanců

zpět
23.5.2011
Boris Šťastný
zvětšitBoris ŠťastnýZdroj: PSP ČR

Boris Šťastný | Zdroj: PSP ČR

 

Vládní návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, jenž má umožnit zavedení nadstandardů zdravotní péče, kritizují i někteří koaliční poslanci. Podle předsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Borise Šťastného (ODS) by mohla předloha v současném znění narazit u Ústavního soudu.

Na soud se chtějí v případě jejího přijetí obrátit opoziční sociální demokraté. Zdravotní výbor dnes jednání o novele přerušil do příštího pátku. Očekávají se v něm změny.

Předloha ruší zákaz připlácení na lepší péči a dává možnost pozdějšímu konkrétnímu rozdělení péče na standardní a nadstandardní, za kterou by si pacienti připláceli ze svého. Předloha hovoří o základní a ekonomicky náročnější variantě péče.

Šťastný vidí problém v tom, že rozdělení by mělo udělat ministerstvo vyhláškou. Podle něho musí být jasně dáno, na co má pacient nárok, když by ho podle předlohy muselo zdravotnické zařízení informovat o základní variantě. „Tak jak to je, to zůstat nemůže, nastal by chaos,“ uvedl Šťastný. Jeho stranický kolega Marek Šnajdr zase volal po lepším vymezení nároku pacienta a po kontrole, zda je plněn.

Opozice s rozdělením péče nesouhlasí vůbec. „Mohlo by se stát, že bude vytvořené dvojí zdravotnictví; pro ty, kteří na to mají, a pro ty, kteří na to nemají,“ zdůraznila Soňa Marková (KSČM).

Zákon péči rozděluje, aniž by bylo známo, na co by byl nárok, a na co ne, podotkla. Také Jaroslav Koskuba (ČSSD) by chtěl nejdříve vědět, co bude standard a co nadstandard.

Šťastnému a sociálnímu demokratu Pavlu Antonínovi se nelíbí to, že předloha zároveň zvyšuje poplatek za den v nemocnici o 40 na 100 korun. Podle nich by se měly poplatky řešit samostatně. Šťastný poukázal na to, že koalice chtěla zavést platby podle kvality takzvaných hotelových služeb, předloha to ale nezmiňuje.

Připomněl také, že by měl být zrušen poplatek za položku na receptu a zavedena platba za celý recept. Původní návrh to předpokládal, nakonec byla změna vyňata. Podle Jiřího Koskuby (ČSSD) nejde u poplatku v nemocnicích o regulaci, ale o pouhé zdražení.

Výbor dnes o předloze debatoval obecně. Pozměňovací návrhu přijdou na řadu za týden. Šťastný nevyloučil, že asi toto zasedání nemusí být poslední. Na středu navíc chystá ve sněmovně seminář.


Komentovat článek: Předlohu o rozdělení péče kritizuje i část…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Předlohu o rozdělení péče kritizuje i část…

Komentáře

další 2 komentáře
Joe Cesta z českého Kocourkova?  | 23. 05. 2011 16:53

Proč by politici měli dostat rozum ? Vždyť to všem kromě pacientů a doktorů vyhovuje. Politiky nezajímá kolik to jednou bude stát - ale jenom to, aby to dnes a ještě lépe zítra stálo stejně a léčilo za hubičku a nikdo aby se nerejpal v jejich kšeftech.

BOB Cesta z českého Kocourkova?  | 23. 05. 2011 10:37

Viděl bych to asi takto: V našem socialistickém zdravotnictví nepotřebujeme více než jedinou redistributorku našich zdravotních daní. My ve skutečnosti nemáme zdravotní pojišťovny, ale prosté redistributorky našich zdravotních daní. Až se zajede tento socialismus ve zdravotnictví pro všechny bez nesmyslných hádek a politických bojůvek, pak můžeme paralelně vytvářet normální zdravotnictví na přirozených vztazích a na svobodě lékaře léčit a na svobodě pacienta se nechat léčit. Vstupem principů pokladenského systému, že lékař je placen podle provedené práce a pacient platí podle svých možností přímo a zbytkem přes svoji skutečnou zdravotní pojišťovnu, dostává zdravotnický systém vnitřní šťávu a energii pro odpovědnost, kvalitu a skutečnou, neiluzivní dostupnost zdravotní péče. A na státu leží povinnost sociálnoího zajištění chudých reálnými sociálními dávkami místo našeho současného iluzivního zajištění zdravotnictvím "zadarmo" pro bohaté i chudé (což David Rath dobře ví a Soňa Marková ani netuší) končí v nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Kdy konečně politici dostanou rozhum?!?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné