ÚOHS snížil na čtvrtinu pokutu pro Nemocnici Znojmo

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj snížil na čtvrtinu pokutu pro Nemocnici Znojmo za chyby při rekonstrukci a dostavbě tohoto zdravotnického zařízení. Nově má zaplatit pouze 50.000 korun. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.

Pokuta se týká zakázky z roku 2008. Nemocnice ji vypsala příliš široce. Výsledkem byla situace, kdy se do tendru přihlásila pouze jedna firma. V zakázce byly podle ÚOHS zahrnuty spolu se stavebními pracemi diametrálně odlišné dodávky, jako lékařské technologie nebo technologie stravovacího provozu.

„Účastnit se tak de facto mohli pouze dodavatelé ve spolupráci se subdodavateli, čímž rovněž není zajištěna efektivní hospodářská soutěž,“ uvedl Rafaj v rozhodnutí.

V tendru byly i další chyby. Nemocnice nestanovila transparentně způsob hodnocení nabídek, což se týkalo samotné ceny zakázky. Podle ÚOHS nebylo jasné, jak bude toto klíčové kritérium hodnoceno. Přestože Rafaj potvrdil všechny hlavní závěry svých podřízených, pokutu nemocnici snížil z původní výše 200.000 korun. Podle něj bude i tak citelná, aby plnila „represivní, preventivní i reparační funkci“.

Znojemská nemocnice má problémy i s dalšími zakázkami. Loni dostala od ÚOHS pokutu 450.000 korun, chybovala v tendrech na inženýrskou činnost a při pořízení magnetické rezonance v roce 2008. Rozhodnutí je pravomocné. V obou případech se antimonopolnímu úřadu nelíbil způsob hodnocení podle kritéria plán jakosti. Nemocnice postupovala netransparentně a její postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Ohodnoťte tento článek!