Předseda ÚOHS potvrdil pokutu 200 000 pro Krajskou zdravotní

ÚOHS

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 200.000 korun pro ústeckou Krajskou zdravotní. Chybovala v tendru z roku 2009 na zdravotnický materiál. Pokuta je pravomocná, zjistila ČTK z webu ÚOHS. Krajská zdravotní se bude bránit správní žalobou.

„Předseda ÚOHS zamítl rozklad podaný Krajskou zdravotní proti rozhodnutí úřadu. Krajská zdravotní se proto bude bránit správní žalobou. Pokuta byla nicméně již zaplacena, neboť správní žaloba nemá odkladný účinek,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Antimonopolní úřad se případem zabýval opakovaně. Poprvé pokutu ve stejné výši uložil v říjnu 2010. Rafaj ji ale dvakrát zrušil. Nyní ve třetím kole verdikt svých podřízených potvrdil.

Krajská zdravotní je akciovou společností Ústeckého kraje a spravuje pět tamních nemocnic. V tendru za více než 87 milionů korun poptávala několik skupin výrobků. Šlo například o obvazy, obinadla a náplasti. Zakázka byla podle Rafaje vypsána příliš široce. Výběrové řízení Krajská zdravotní vypsala na zdravotnické i hygienické potřeby, které se odlišují způsobem použití a které spolu podle ÚOHS příliš nesouvisí.

Firmy, které se o zakázku chtěly ucházet, uváděly, že nemohou pokrýt tak širokou škálu sortimentu. Krajské zdravotní hrozila pokuta až do výše 4,3 milionu korun.

Ústecká firma chybovala nedávno také v tendru za 17 milionů korun na nákup přístroje na CT vyšetření pro nemocnici v Teplicích. ÚOHS výběrové řízení zrušil. V minulosti dostala od ÚOHS Krajská zdravotní i několik pokut v řádu stovek milionů korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!